Odbieranie prawa jazdy za niepłacenie alimentów

Wystarczy przez sześć miesięcy płacić część alimentów, by nie stracić uprawnień do prowadzenia auta. Od niekorzystnej decyzji będzie się można odwołać

Publikacja: 28.12.2011 07:51

Odbieranie prawa jazdy za niepłacenie alimentów

Foto: Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Dorota Awiorko-Klimek Dor Dorota Awiorko-Klimek

Nierzetelni alimenciarze będą mogli bronić się przed utratą prawa jazdy. Gmina, zanim skieruje wniosek do starosty o odebranie tego dokumentu, wyda niesolidnemu rodzicowi decyzję, od której będzie się mógł odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego. Takie zmiany od nowego roku wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Wystarczy połowa

To niejedyne rozwiązanie ułatwiające życie rodzicom zalegającym z płatnościami. Decyzji o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań nie będzie można wydać wobec osoby, która przez ostatnie pół roku wywiązywała się w każdym miesiącu co najmniej z części ustalonych zobowiązań alimentacyjnych. Jeżeli więc uchylający się od alimentów zapłaci choć połowę tego, co zasądził sąd, nie będzie się musiał bać utraty prawa jazdy.

– Połowa środków nie wystarczy jednak na utrzymanie dziecka. Skoro rodzica stać na utrzymanie samochodu, to tym bardziej stać go na utrzymanie dziecka – krytykuje nowe rozwiązania Wita Bardecka z poradni internetowej Mama Sama.

Groźba utraty prawa jazdy to obok wpisania na czarną listę dłużników w Biurze Informacji Gospodarczej najskuteczniejszy straszak na niepłacących na dzieci rodziców. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, projektodawca nowelizacji, argumentuje jednak, że traktowanie w ten sam sposób wszystkich dłużników jest niesprawiedliwe.

33 tys. wniosków o zatrzymanie prawa jazdy skierowano w zeszłym roku

Prawo jazdy jest im zatrzymywane wobec spełnienia przez nich takich samych warunków. Dotychczasowe kryteria nie uwzględniały m.in. długości okresu bezskuteczności egzekucji czy chociażby faktu korzystania przez dłużnika z prawa jazdy w pracy. Zdaniem resortu środek ten należało więc złagodzić z uwzględnieniem zasady proporcjonalności.

W nowelizacji określono też jednoznacznie sytuacje, w których nastąpi zwrot prawa jazdy. Dokument zostanie oddany, gdy ustanie przyczyna jego zatrzymania. Jeśli więc dłużnik odmówił przeprowadzenia z nim wywiadu alimentacyjnego i z tego powodu odebrano mu prawo jazdy, dokument zostanie zwrócony, gdy taki wywiad zostanie z nim przeprowadzony.

312 tys. osób otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Mniej osób otrzyma pomoc

Nowelizacja wprowadza także duże zmiany do ustawy o świadczeniach rodzinnych. Po nowym roku inaczej będzie ustalany dochód rodziny, który decyduje o przyznaniu pomocy. Po zmianie dochód rodziny będzie dzielony tylko przez liczbę miesięcy, w których został faktycznie osiągnięty, jeśli występujący z wnioskiem w momencie złożenia dokumentów nadal go uzyskują. Jeśli zaś dochody nie będą już pobierane w czasie składania wniosku, zostaną zakwalifikowane jako dochód utracony.

Do tej pory gmina, sprawdzając, czy wnioskujący nie przekroczył kryterium dochodowego (504 zł na osobę w rodzinie lub 583 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne), dzieliła dochody z poprzedniego roku kalendarzowego przez 12 miesięcy, a następnie przez liczbę osób w rodzinie.

Nowy sposób obliczeń będzie z pewnością bardziej sprawiedliwy, ale mniej osób otrzyma pomoc – mówi Ilona Gotowicka z gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Węgrowie.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku