Trzy pomysły na związki partnerskie

Parlamentarzyści zajmują się jutro projektami regulacji związków partnerskich: dwoma Ruchu Palikota i SLD oraz trzecim – grupy posłów Platformy Obywatelskiej

Publikacja: 24.01.2013 08:01

Trzy pomysły na związki partnerskie

Foto: sxc.hu

Część posłów chce prawnego uregulowania zawierania, funkcjonowania i rozwiązywania związków partnerskich. Trudno powiedzieć, czy i jakie mają szanse na uchwalenie. Wydaje się, że największe ma projekt posłów Platformy Obywatelskiej.

Według tego projektu związek partnerski mogłyby zawrzeć dwie pełnoletnie osoby, z których każda jest uprawniona do zawarcia małżeństwa, jeśli złożą oświadczenie (w umowie notarialnej bądź przed kierownikiem USC), że chcą pozostawać ze sobą w stałym pożyciu.

Nie może natomiast zawrzeć umowy związku partnerskiego osoba niepełnoletnia, będąca w związku małżeńskim lub związku partnerskim, ubezwłasnowolniona. Nie może być też taka umowa zawarta między krewnymi lub powinowatymi w linii prostej, rodzeństwem.

Jeżeli prawo do mieszkania przysługiwałoby partnerowi, drugi byłby uprawniony do korzystania z tego mieszkania, podobnie jak urządzeń domowych. W razie przemijającej przeszkody drugi partner mógłby za pierwszego prowadzić sprawy zwykłego zarządu. Partner byłby też odpowiedzialny solidarnie za długi zaciągnięte przez drugiego w sprawach dotyczących gospodarstwa domowego.

Projekt przewiduje, że wszędzie tam, gdzie prawo używa określeń: osoba bliska, osoba najbliższa lub pozostająca w faktycznym pożyciu lub we wspólnym gospodarstwie, rozumie się przez to również partnerów.

Związek partnerski byłby rozwiązywany poprzez zgodne oświadczenie partnerów w urzędzie stanu cywilnego albo przez sąd w razie stwierdzenia ustania stałego pożycia przez co najmniej trzy miesiące (sąd nie orzeka jednak, jak przy rozwodzie, o winie).

Zdaniem Artura Dunina, sprawozdawcy projektu posłów PO, różni się on od pozostałych tym, że nie przewiduje wspólnego rozliczenia PIT, nie przewiduje automatycznego wpływu zawarcia związku na kwestię nazwisk, i obywatelstwa partnerów. Z kolei w ocenie posła Roberta Biedronia, który prezentuje projekt RP, projekt PO nie rozwiązuje w ogóle podstawowych kwestii: wspólnego rozliczenia PIT, gwarancji opieki dla partnera w potrzebie i zaliczenia do pierwszej grupy w podatku od spadku i darowizn.

Nie ma dotychczas w Polsce wiarygodnych badań na temat liczby konkubinatów, zwłaszcza osób tej samej płci. Nie zmienia to faktu, że konkubinat jak i związki osób tej samej płci są w Polsce legalne niemal od wieku. Celem projektów jest zatem, jak zapewniają ich autorzy, umożliwienie zainteresowanym, niezależnie od ich płci, uregulowania stosunków osobistych i majątkowych w sposób przewidziany prawem powszechnie obowiązującym.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr