Osoby, które zdecydują się zaadoptować dziecko mogą liczyć na przywileje podobne do udogodnień jakie mają rodzice biologiczni. Zgodnie z kodeksem pracy, szef musi wtedy udzielić podwładnemu, który adoptuje dziecko urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Stanie się tak gdy pracownik przyjął malucha na wychowanie i równocześnie wystąpił do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia.
Wymiar urlopu macierzyńskiego jest wówczas uzależniony od liczby dzieci przyjętych jednocześnie na wychowanie. Jeśli rodzice decydują się na adopcję jednego dziecka dostaną 20 tygodni wolnego. 31 tygodni będzie im przysługiwało w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci, 33 – trojga, 35 - czworga i wreszcie 37 - pięciorga i więcej.
Co najważniejsze, nowela kodeksu pracy, która właśnie weszła w życie przewiduje, że rodzice adopcyjni będą mogli korzystać także z wydłużonych urlopów macierzyńskich. Adoptując dziecko mają również prawo do 52 tygodni wolnego. Należy jednak zaznaczyć, że prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje rodzicom adopcyjnym do momentu aż maluchy skończą siedem lat.
Osoby korzystające z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego mogą też korzystać z innych przywilejów wynikających z kodeksu pracy. Stosunek pracy matki adopcyjnej w okresie urlopu macierzyńskiego będzie chroniony bo pracodawca nie może jej wówczas ani wypowiedzieć ani rozwiązać umowy. Ponadto jeśli pracownica zrezygnuje z części urlopu a wykorzysta co najmniej 14 tygodni resztę będzie mógł przejąć ojciec adopcyjny.
Oprócz urlopu macierzyńskiego prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego przysługuje także ojcom adopcyjnym. Dodatkowe wolne trzeba wykorzystać w okresie 12 miesięcy od daty uprawomocnienia się orzeczenia sądowego o przysposobieniu.