Procedura egzekucji zobowiązań alimentacyjnych zostanie uproszczona. Zajmą się nią wyłącznie komornicy, a gminom ubędzie obowiązków.
To najważniejsza zmiana przewidziana w projekcie nowelizacji ustaw o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz o świadczeniach rodzinnych. Jego pierwsze czytanie odbędzie się na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Nowelizacja ma znacznie przyspieszyć postępowania i zwiększyć ich skuteczność. Obecnie egzekucja prowadzona jest dwutorowo, a gminom często nie udaje się odzyskać ani grosza, mimo że w tym samym czasie komornik pomyślnie ściąga zaległe alimenty.
Zgodnie z projektem gdy gmina ustali na podstawie wywiadu alimentacyjnego czy oświadczenia majątkowego, że sytuacja dłużnika nie uległa zmianie lub gdy uniemożliwi on przeprowadzenie wywiadu lub odmówi złożenia oświadczenia majątkowego, nie trzeba będzie wszczynać kolejnego postępowania dotyczącego uznania niesolidnego rodzica za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. Poprzednia decyzja pozostanie w mocy.
Projekt przewiduje także ujednolicenie sposobu obliczania dochodu na potrzeby uzyskania świadczeń rodzinnych i tych z Funduszu Alimentacyjnego.