Reklama
Rozwiń

RPO bada sprawę zakończenia współpracy dziennikarza z Kancelarią Sejmu z powodu niekorzystnego zdjęcia posłanki

Rzecznik praw obywatelskich z dużą uwagą analizuje sprawę czasowego zawieszenia wstępu do Sejmu RP Panu Pawłowi Dąbrowskiemu, fotoreporterowi dziennika „Super Express", który wykonał nieformalne zdjęcie jednej z posłanek. Podjęta w stosunku do niego decyzja budzi duże kontrowersje wśród przedstawicieli mediów.

Aktualizacja: 17.10.2016 12:51 Publikacja: 17.10.2016 11:55

RPO bada sprawę zakończenia współpracy dziennikarza z Kancelarią Sejmu z powodu niekorzystnego zdjęcia posłanki

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

- W świetle zasad wolności słowa i kontroli społecznej nad władzą ustawodawczą jest to działanie ze wszech miar szkodliwe – wskazało w swoim stanowisku Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.

Z komunikatów prasowych Kancelarii Sejmu RP wynika, że decyzja Komendanta Straży Marszałkowskiej została wydana w oparciu o Zarządzenie nr 1 Marszałka Sejmu z dnia 9 stycznia 2008 r. w sprawie wstępu do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu oraz wstępu i wjazdu na tereny pozostające w zarządzie Kancelarii Sejmu. Zgodnie z przepisami, czasowe zawieszenie wstępu do Sejmu może dotknąć osobę, która „narusza powagę Sejmu i Senatu, dobre obyczaje lub rażąco narusza prawo prywatności innych osób". Tymczasem Centrum Wolności Prasy podkreśla, że zarówno w ich opinii, a także w świetle orzecznictwa ETPC, osoby publiczne, a do takich zalicza się posłanka, muszą liczyć się ze zwiększonym zainteresowaniem ze strony mediów, tym bardziej jeśli przebywają w miejscach publicznych, szczególnie w gmachu Sejmu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono