Co ważniejsze, naruszenie obowiązków rejestracyjnych w szeroko pojętej prasie będzie tylko wykroczeniem. Do tej pory było to przestępstwo. Złagodzenie rygorów przynosi nowelizacja prawa prasowego, która w sobotę wchodzi w życie.
Wymusił ją Trybunał Konstytucyjny. W wyroku z 14 grudnia 2011 r. (sygn. SK 42/09) stwierdził, że art. 45 prawa prasowego, który przewiduje rygory karne za brak rejestracji pisma, jest niekonstytucyjny, ponieważ przewidziana w nim sankcja jest nieproporcjonalna do chronionego dobra: porządku na rynku tytułów prasowych.
Miała ona także daleko idące konsekwencje. Trzykrotne ukaranie na podstawie prawa prasowego, uniemożliwiało danej osobie pełnienie funkcji redaktora naczelnego.
Zdaniem prof. Bogudara Kordasiewicza, specjalisty od prawa prasowego, nowa regulacja dotyczy też prasy internetowej, rozmaitych wydawnictw, często mało znanych czy lokalnych (jeżeli oczywiście spełniają kryteria prasy).
To wydawnictwa z pogranicza prasy najczęściej popadały w kolizję z prawem prasowym. Dodajmy, że środowiska dziennikarzy polskich oraz wydawców prasy od lat postulują, żeby w ogóle zrezygnować z rygorów karnych w prawie prasowym, ale parlament nie zdecydował się na takie rozwiązanie.