Wolność słowa: Niezależność redakcyjna w mediach publicznych – opinia HFPC

Niezależność redakcyjna jest istotnym warunkiem realizacji swobody wypowiedzi, który umożliwia mediom wypełnianie ich podstawowej funkcji tzw. „publicznego stróża” w demokratycznym społeczeństwie.

Publikacja: 26.05.2015 14:20

Wolność słowa: Niezależność redakcyjna w mediach publicznych – opinia HFPC

Foto: www.sxc.hu

Pozwala dziennikarzom na wykonywanie ich pracy w sposób wolny od nacisków o charakterze politycznym lub finansowym. Gwarancje niezależności redakcyjnej mają szczególne znaczenie w mediach publicznych jako istotny element wykonywania misji publicznej, która zakłada m.in. przekazywanie informacji o pluralistycznym charakterze, odzwierciedlającym poglądy różnych grup społecznych.

W ramach cyklu "Analizy i rekomendacje" HFPC publikuje opinię dotyczącą gwarancji niezależności redakcyjnej z perspektywy standardów międzynarodowych oraz polskiego prawa.

- Niezależność redakcyjna musi być chroniona nie tylko w relacjach zewnętrznych dziennikarzy, ale także wewnątrz samych mediów. Ważnym elementem niezależności jest takie ukształtowanie funkcjonowania redakcji, w tym zasad polityki kadrowej, aby zapewniały one dostateczną autonomię dziennikarzom, pozwalającą na uniezależnienie się od interesów właścicieli mediów – czytamy w opinii.

Opinia odnosi się w szczególności do statusu oraz relacji redaktora naczelnego z organami statutowymi mediów publicznych w Polsce, w szczególności z Zarządem, Radą Nadzorczą, a także z Radą Programową. Próby nadmiernego wpływania tych organów na bieżącą pracę redakcji czy decyzje personalne dotyczące poszczególnych dziennikarzy mogą stanowić nieuzasadnioną ingerencję w samodzielność i niezależność redaktora naczelnego.

Impulsem do podjęcia tej tematyki przez HFPC były informacje przekazywane przez media w marcu 2015 r. na temat nacisków wywieranych na dziennikarzy Radia dla Ciebie (RDC), a w szczególności doniesienia o niejasnych okolicznościach zakończenia współpracy z red. Elizą Michalik.

Opinia dostępna jest tutaj.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo