Dobra osobiste pracowników objęte są ochroną

Aby firma legalnie korzystała z wizerunku pracownika, kontrolowała jego pocztę elektroniczną czy sposób wykorzystywania służbowego auta, musi się trzymać przepisów i procedur. Wskazówki dot. ochrony dóbr osobistych daje też orzecznictwo.

Publikacja: 15.02.2024 02:00

Dobra osobiste pracowników objęte są ochroną

Foto: Adobe Stock

W niedawnym artykule (zob. „Pracownik zapłaci za szkalowanie szefa w sieci”; „Rz” z 1 lutego 2024 r.) pisałam o dobrach osobistych pracodawców i o tym, jak implementacja dyrektyw unijnych może wpłynąć na ich ochronę w praktyce. Zmiany przepisów, ale i te natury technologicznej, nie pozostają bez wpływu także na dobra osobiste pracowników. Katalog dóbr osobistych, oprócz tego, że ma charakter otwarty, jest również dynamiczny – na co zwracał uwagę w swoich orzeczeniach Sąd Najwyższy (np. w uchwale z 6 lipca 1993 r., I PZP 28/93; wyroku z 4 lutego 2021 r., II PSKP 7/21). W świetle różnych zmian, z którymi mamy do czynienia, zmienić się może postrzeganie niektórych dóbr osobistych pracowników, a co za tym idzie – mogą pojawić się nowe ryzyka dla pracodawców związane z potencjalnymi roszczeniami w ramach ich ochrony.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona