Dużo pytań o zmiany w procesach pracowniczych

Przepisy określające zasady procedowania przed sądami pracy zmieniły się trzykrotnie od lipca. Obszerne nowelizacje w procesach pracowniczych obejmują kilka kontrowersyjnych rozwiązań i zawierają sporo niespójnych regulacji pisanych na przysłowiowym kolanie.

Publikacja: 16.11.2023 02:00

Dużo pytań o zmiany w procesach pracowniczych

Foto: Adobe Stock

Pierwsza to obszerna nowelizacja procedury cywilnej wprowadzona ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw (DzU poz. 614), która weszła w życie 1 lipca 2023 r. Była przygotowywana stosunkowo długo. Zawiera wiele zmian porządkujących i naprawiających błędy ogromnej noweli procedury cywilnej z listopada 2019 r.

Druga nowelizacja – najbardziej kontrowersyjna – wprowadziła nakaz zatrudniania pracowników przywróconych do pracy nieprawomocnym wyrokiem i pracowników szczególnie chronionych. Obowiązuje od 22 września 2023 r. z mocy ustawy z 28 lipca 2023 r. o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1667).

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP