Rodzic zostanie pod ochroną po powrocie do pracy

Z ostatnim dniem urlopu rodzicielskiego kończy się wynikająca stąd ochrona przed rozwiązaniem umowy. Pracownik może ją jednak przedłużyć idąc na urlop wypoczynkowy lub wnosząc o zmniejszenie wymiaru czasu pracy.

Publikacja: 18.05.2022 19:06

Rodzic zostanie pod ochroną po powrocie do pracy

Foto: Adobe Stock

- Niedługo wracam do pracy po urlopie rodzicielskim. Mam zawartą umowę o pracę na czas nieokreślony. Doszły mnie słuchy, że po moim powrocie pracodawca planuje wręczyć mi wypowiedzenie umowy. Czy ma do tego prawo? – pyta czytelniczka.

Na mocy art. 32 kodeksu pracy każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Ograniczenie, jakie wprowadza ustawodawca, pojawia się w art. 41 k.p. Zgodnie z nim pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Przebywanie na urlopie rodzicielskim to oczywiście usprawiedliwiona nieobecność w pracy. Jednak już po powrocie do pracy taka ochrona się skończy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP