Skargi obywateli kierowane do Biura RPO wskazują, że ten problem jest cały czas aktualny. Tymczasem od ponad dwóch lat Rzecznik nie otrzymuje odpowiedzi Ministra Sprawiedliwości w tej sprawie, choć zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich, organy państwa mają obowiązek ustosunkowywać się do ocen, uwag i opinii RPO.
24 października 2017 r. i 30 listopada 2017 r. Adam Bodnar zwracał się do ministra z postulatami rozszerzenia zakresu obowiązku nagrywania toku czynności protokołowanych w postępowaniu karnym. Chodzi o zapewnienie prawidłowego toku postępowania karnego oraz zagwarantowanie, że orzeczenie sądu wydano na podstawie prawidłowych ustaleń.
Czytaj też: Prokuratura: trudna sztuka przesłuchiwania
Obecnie Kodeks postępowania karnego dopuszcza możliwość utrwalania za pomocą urządzenia rejestrującego obraz lub dźwięk protokołowanych czynności - o czym należy uprzedzić osoby w nich uczestniczące. Przesłuchanie świadka lub biegłego nagrywa się w przypadku obawy, że w dalszym postępowaniu nie będzie to możliwe. Nagrywa się też przesłuchanie pokrzywdzonego w sprawach o przestępstwo na tle seksualnym.
Z kolei art. 147 § 2b Kpk stanowi, że przebieg rozprawy utrwala się za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk - chyba że jest to niemożliwe ze względów technicznych.