Kary więzienia za fałszywe alarmy i kradzież infrastruktury

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło dziś projekt zmian kodeksu karnego. Nowe przepisy przewidują karę więzienia za fałszywe alarmy i kradzież infrastruktury

Publikacja: 21.12.2010 15:38

Kary więzienia za fałszywe alarmy i kradzież infrastruktury

Foto: www.sxc.hu

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić nowe typy przestępstw do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9B3CCB465833DD0E3A48F80910F40DB6?id=74999]kodeksu karnego[/link].

[srodtytul]Za fałszywy alarm do więzienia[/srodtytul]

Ministerstwo chce zaostrzyć kary za „fałszywe alarmy”. Osoby, które dzwonią do szpitali, sądów i prokuratur, na lotnisko, czy dworce kolejowe, odpowiedzą nie tylko za wykonanie telefonu alarmowego, ale za konkretny skutek, czyli niepotrzebne działania służb.

Odpowiedzialność za fałszywy alarm byłaby uregulowana w art. 224a k.k.

Obecnie "fałszywe alarmy" są z reguły kwalifikowane jako czyny z art. 66 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=93DD525EA55259CF59CFDD280EE56879?id=345477]kodeksu wykroczeń[/link], zgodnie z którym, sprawcę można ukarać karą aresztu (do 30 dni), ograniczenia wolności (w wymiarze 1 miesiąca) lub grzywny w wysokości 1500 zł. Sankcje te nie są ani wystarczająco skuteczne, ani wystarczająco adekwatne do skutków wywołanych alarmem.

Dzisiaj za spowodowanie przez fałszywy alarm niepotrzebnej czynności organu bądź instytucji możliwe jest orzeczenie od sprawcy nawiązki w wysokości do 1000 zł.

[ramka] [b]Proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości brzmienie art. 224a k.k.:[/b]

[i]„Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”[/i].[/ramka]

[srodtytul]Za kradzież torów do więzienia[/srodtytul]

Ministerstwo chce też zaostrzyć walkę ze złodziejami infrastruktury, czyli np. trakcji, szyn czy przewodów elektrycznych.

[ramka] [b]Proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości brzmienie art. 254a:[/b]

[i] „Kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej lub trolejbusowej, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”[/i] [/ramka]

Obecnie tego typu kradzieże traktowane są jako kradzież lub uszkodzenie mienia, i niejednokrotnie kwalifikowane jako wykroczenie.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku