Kary za przestępstwa przeciwko środowisku

Za szkodliwe obchodzenie się z odpadami grozić ma do pięciu lat pozbawienia wolności

Publikacja: 19.01.2011 03:47

Kary za przestępstwa przeciwko środowisku

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

To jedna z kilkunastu propozycji surowych kar za przestępstwa przeciwko środowisku.

[b]Posłowie rozpoczynają prace nad nowelą kodeksu karnego i kilku innych ustaw związanych z ochroną środowiska.[/b] Projekt musiał powstać, bo wymagała tego dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony środowiska poprzez prawo karne.

[b]Cel zmiany? Zapewnienie skuteczniejszej ochrony środowiska: powietrza, w tym stratosfery, gleby, wody, roślin oraz zwierząt.[/b]

I tak, rząd (autor propozycji) proponuje, by do ośmiu lat więzienia groziło przedsiębiorcom, którzy w związku z działalnością kierowanego przez nich zakładu zanieczyszczają wodę i powietrze. Jeśli ich działania będą nieumyślne, mogą trafić za kratki na trzy lata. Dla tych, co naruszając zakazy obejmujące zwierzęta, rośliny i grzyby objęte ochroną gatunkową, wejdą w posiadanie okazów w liczbie większej niż nieznaczna, przewidziano od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Przed ukaraniem za takie przestępstwo trzeba będzie wykazać, że sprawca działał w warunkach czy w sposób, które miały wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony gatunku. Jeśli sprawca będzie działał nieumyślnie, grozić ma mu grzywna, ograniczenie wolności albo do dwóch lat pozbawienia wolności.

[b]Surowo karany będzie też handel okazami gatunku podlegającego ochronie (w liczbie większej niż nieznaczna) – do pięciu lat więzienia.[/b]

Nieumyślne działanie zagrożone ma być dwoma latami pozbawienia wolności.

[b]Najwyższe kary (do 12 lat) przewidziano dla tych, którzy doprowadzą do śmierci człowieka wskutek zanieczyszczenia wód, ziemi i powietrza szkodliwymi substancjami.[/b]

Dwa lata krócej (do dziesięciu lat pozbawienia wolności) grozi wszystkim, którzy, lekceważąc środowisko, narażą człowieka na ciężką chorobę lub uszczerbek na zdrowiu.

Do pięciu lat więzienia proponują autorzy za wyrób, przetwarzanie, transport i składowanie materiałów jądrowych w warunkach zagrażających życiu lub zdrowiu człowieka. Identyczna kara wchodzi w rachubę, kiedy przestępstwo spowoduje istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi albo doprowadzi do zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Autorzy są przekonani, że za sprawą surowych kar przepisy ochrony środowiska będą skuteczniejsze niż kary administracyjne.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku