W ostatnim czasie doszło do kolejnych przestępstw popełnionych przez pseudokibiców, agresywnych członków grup manifestujących związek z danym klubem sportowym, okazujących brak poszanowania dla norm społecznych i innych osób, dopuszczających się wspólnie, z reguły publicznie, rożnego rodzaju występków.
W związku z tym Prokurator Generalny Andrzej Seremet polecił, by przy wnioskowaniu kar wobec tego rodzaju sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, a także skierowanych przeciwko funkcjonariuszom Policji, bądź członkom służb porządkowych, jak też przeciwko bezpieczeństwu imprez masowych, w sposób szczególnie wnikliwy oceniać stopień społecznej szkodliwości zarzucanych im czynów.
- Zwykle uznać go należy za wysoki z uwagi na sposób i okoliczności popełnienia czynu i motywację sprawców. Często też tego rodzaju przestępstwa mają charakter chuligański w rozumieniu art. 115 § 21 kk - zauważa PG. - Przemawia to z reguły za formułowaniem wniosków o wymierzenie kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, jeśli tylko zarzucony występek zagrożony jest tą karą - podkreśla.
W przypadku gdy sąd, nie podzielając wniosku prokuratora, orzeknie innego rodzaju karę bądź zawiesi wykonanie kary pozbawienia wolności, rozstrzygnięcie takie powinno być zakwestionowane poprzez wniesienie apelacji.
Ponadto Prokurator Generalny polecił również, by w przypadku prowadzenia postępowań przygotowawczych przeciwko wskazanym sprawcom dopuszczającym się określonych wyżej kategorii przestępstw w okresie próby, na który zawieszono wymierzoną uprzednio karę pozbawienia wolności, informować właściwy sąd o rażącym naruszeniu przez nich porządku prawnego, wnioskując równocześnie o zarządzenie wykonania kary w oparciu o treść art. 75 § 2 kk, mimo że nie zapadł jeszcze prawomocny wyrok skazujący.