W najnowszym wystąpieniu do ministra sprawiedliwości Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na odszkodowania, jakie Skarb Państwa wypłaca osobom niesłusznie skazanym, tymczasowo aresztowanym lub zatrzymanym.
Z danych statystycznych resortu sprawiedliwości wynika, iż łączne sumy z tych tytułów obciążają budżet znacznymi wydatkami.
Co istotne, zmiany przepisów, które mają wejść od lipca tego roku jeszcze bardziej poszerzają krąg osób uprawnionych do domagania się odszkodowania i zadośćuczynienia, a co więcej przedłużają okres przedawnienia roszczenia w tym zakresie.
Ponadto w Sejmie rozpatrywany jest poselski projekt nowelizacji procedury karnej, który przewiduje wprowadzenie możliwości uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia za oczywiście bezpodstawne oskarżenie.
Z punktu widzenia ochrony praw i wolności obywatelskich wskazane zmiany Rzecznik Praw Obywatelskich ocenia pozytywnie. Jednocześnie w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości zwraca uwagę na problem dochodzenia roszczeń regresowych przez Skarb Państwa. Reguluje je art. 557 Kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z tą regulacją w razie naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za krzywdę, Skarb Państwa ma roszczenie zwrotne do osób, które swoim bezprawnym działaniem spowodowały niesłuszne skazanie, zastosowanie środka zabezpieczającego, niewątpliwie niesłuszne tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie.