Nowe przepisy muszą być teraz wdrożone i stosowane przez wszystkie państwa członkowskie. Komisja monitoruje etap ich wdrażania do prawa krajowego i pomaga państwom członkowskim w tym procesie. Jeśli państwa nie wywiążą się ze swoich zobowiązań, Komisja, jak zapowiada, nie zawaha się ich wyegzekwować.
Przepisy nowej dyrektywy mają sprawić, że wszystkie ofiary przestępstw i ich rodziny będą uznawane i traktowane z szacunkiem i w sposób niedyskryminacyjny, według indywidualnego podejścia dostosowanego do potrzeb.
Do najważniejszych nowych praw należą te dla członków rodzin ofiar, które zmarły. Będą korzystać z tych samych praw, jakie przysługiwałyby bezpośrednim ofiarom.
Dyrektywa przyznaje też prawo do informacji. Oznacza to, że krajowe: policja, prokuratury i sądy, muszą zapewnić ofiarom informacje o przysługujących im prawach oraz o dostępnych usługach i pomocy. Informacje te mają być przekazane w momencie pierwszego kontaktu z właściwym organem i bez zwłoki.
Kolejne to prawo do wsparcia. Zgodnie z nim państwa członkowskie muszą zagwarantować ofiarom dostęp do usług służb udzielających wsparcia. To wsparcie musi być bezpłatne i poufne oraz dostępne także dla ofiar, które nie decydują się oficjalnie złożyć zawiadomienia o przestępstwie. —a.ł.