Ósmy już akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym tzw. afery GetBack trafił do Sądu Okręgowego w Krakowie. Jest efektem zakończenia kolejnego, tzw. małopolskiego wątku śledztwa prowadzonego przez prokuratorów Piotra Bednarza i Przemysława Ścibisza dotyczącego grupy sprzedawców z województwa małopolskiego, którzy bezpośrednio nawiązywali kontakt z pokrzywdzonymi klientami banku oraz namawiali ich do nabycia produktu finansowego – obligacji Getback S.A. Dowody zebrane w śledztwie doprowadziły prokuratorów do wniosku, że oszukańcze manipulacje w procesie oferowania i nabywania obligacji GetBack SA za pośrednictwem Idea Banku S.A. miały charakter masowy.
Śledztwo obejmowało pracowników Idea Banku S.A., którzy bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego prowadzili doradztwo inwestycyjne, oferowali i sprzedawali obligacje GetBack S.A. z siedzibą we Wrocławiu wprowadzając nabywców w błąd w przedmiocie bezpieczeństwa zainwestowanych pieniędzy. Działania te oskarżeni podejmowali w oddziałach Idea Banku S.A. mieszczących się w Krakowie i innych okolicznych miastach.
Klienci nie byli świadomi specyfiki produktu. W wielu przypadkach za „inwestycjami” stały ludzkie dramaty i utrata oszczędności całego życia. Obligacje GetBack S.A. oferowano często ludziom starszym i osobom, które były zainteresowane wyłącznie bezpiecznym lokowaniem swoich pieniędzy. W toku śledztwa ustalono, że przedstawiciele banku wbrew dobrze pojętemu interesowi klientów, namawiali ich na zakup produktu finansowego w postaci obligacji, na który klienci, gdyby zostali poinformowani o ryzyku utraty własnych pieniędzy, nigdy by się nie zdecydowali. Szkodę w wysokości 41 mln 247 tys. złotych poniosło w sumie 279 klientów Idea Banku S.A.
Prokuratorzy zespołu ds. Getback w akcie oskarżenia zarzucili podejrzanym popełnienie przestępstw m.in. oszustwa, w tym względem mienia znacznej wartości po uprzednim podrobieniu dokumentów elektronicznych, świadczenia doradztwa inwestycyjnego, ofertowania i sprzedaży obligacji bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz ujawnienia tajemnicy bankowej.
Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.