Były szef RARS Michał Kuczmierowski poszukiwany listem gończym

Prokurator wydał postanowienie o poszukiwaniu listem gończym Michała Kuczmierowskiego, byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa.

Publikacja: 26.08.2024 15:58

Były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski

Były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski

Foto: PAP/Leszek Szymański

dgk

W czwartek Prokuratura Krajowa przekazała, że sąd  zgodził się na zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Michała Kuczmierowskiego na okres 90 dni od dnia zatrzymania. Jest on podejrzanym w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.  

Gdzie jest Kuczmierowski

Zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej nie zostały Kuczmierowskiemu formalnie przedstawione, ponieważ nieznane jest miejsce jego pobytu.  

"Próba jego zatrzymania była nieskuteczna. Ponadto uzyskano materiał dowodowy uzasadniający podejrzenie, że podejrzany ukrywa się" - podkreślił w  dzisiejszym komunikacie rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak.

Jak dodał, po zatrzymaniu Kuczmierowskiego prokurator ogłosi mu postanowienie o przedstawieniu zarzutów i przesłucha go w charakterze podejrzanego.

„W sytuacji, gdy prokurator uzna za konieczne dalsze stosowanie tymczasowego aresztowania, będzie musiał niezwłocznie zwrócić się do odpowiedniego sądu z wnioskiem o utrzymanie stosowania tego środka" - wyjaśnił rzecznik.

W tym samym śledztwie podejrzanym jest Paweł Sz. – twórca i założyciel firmy „Red is Bad”, produkującej tzw. odzież patriotyczną. Otrzymywał on z RARS lukratywne zlecenia bez przetargów, m.in. na dostawy sprzętu ochronnego podczas pandemii, agregatów prądotwórczych dla Ukrainy czy materiałów do zabezpieczania ukraińskich zabytków. 

Za zarzucane czyny Kuczmierowskiemu i Sz. grozi do 10 lat więzienia.

Śledztwo ws. nieprawidłowości w RARS

Śledztwo w tej sprawie wszczęto 1 grudnia 2023 roku w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. W kwietniu została przejął je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Przedmiot śledztwa dotyczy między innymi dopuszczenia się w okresie od 23 lutego 2021 roku do 27 listopada 2023 roku w Warszawie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby będące pracownikami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych podczas organizowania i procedowania zakupu towarów dla ww. Agencji, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego, tj. czynu z art. 231 § 2 k.k.

Jak informowała prokuratura,  uzyskane dowody pozwoliły na sporządzenie zarzutów brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 k.k.) oraz przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 231 § 1 i 2 k.k.) wobec dwóch kolejnych osób: Michała K. i Pawła Sz.

"Miejsce pobytu podejrzanych jest nieznane, co uniemożliwiało wykonanie z ich udziałem czynności procesowych. Wobec zachodzącej konieczności wszczęcia poszukiwań podejrzanych listami gończymi, prokurator skierował do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach wnioski o zastosowanie wobec nich środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania (art. 279 k.p.k.). Wnioski uzasadnione były zachodzącą obawą bezprawnego utrudniania postępowania, a także obawą ucieczki i ukrywania się." - podała Prokuratura Krajowa.

Czytaj więcej

Jak wyglądała ucieczka byłego prezesa RARS i biznesmena z Red is Bad

Sąd uznał, że w przypadku obu podejrzanych zachodzi ogólna przesłanka stosowania tymczasowego aresztowania z art. 249 k.p.k. w postaci dużego prawdopodobieństwa popełnienia przez podejrzanych zarzuconych im przestępstw. Sąd nie uwzględnił jednak wniosku o areszt dla Pawła Sz., uznając, że na tym etapie nie jest to konieczne – obawa matactwa jest niewielka, zwłaszcza w sytuacji, gdy podejrzany złożył wniosek o wydanie wobec niego listu żelaznego. Prokurator ma złożyć zażalenie na postanowienie sądu o nieuwzględnieniu wniosku.

Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne materiały o charakterze niejawnym, jak również dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa GIIF złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu „prania brudnych pieniędzy”.

Są to kolejni podejrzani w tej sprawie. W lipcu 2024 r. pierwsze zarzuty usłyszały osoby pełniące funkcje kierownicze w Biurze Zakupów RARS.

Czytaj więcej

Korupcja w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Dwie pracownice z zarzutami

W czwartek Prokuratura Krajowa przekazała, że sąd  zgodził się na zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Michała Kuczmierowskiego na okres 90 dni od dnia zatrzymania. Jest on podejrzanym w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.  

Gdzie jest Kuczmierowski

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności
Podatki
Zapowiada się kolorowa jesień w podatkach. Wiemy, co planuje rząd Tuska
Praca, Emerytury i renty
Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo
Edukacja i wychowanie
Resort edukacji przygotowuje szkoły na upały. Będą nowe przepisy
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Sądy i trybunały
Czas na reformę. Rząd odkrywa karty w sprawie Sądu Najwyższego i neosędziów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki