Elektroniczna bransoleta na czas aresztu. Czy to realne?

Na wstępnym etapie postępowania, kiedy w grę wchodzi izolacja od kompanów czy rodziny, areszt domowy nie wchodzi w grę – mówi „Rz” prof. Włodzimierz Wróbel, nowy przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, która przygotuje propozycje reform.

Publikacja: 05.04.2024 07:15

Elektroniczna bransoleta na czas aresztu. Czy to realne?

Foto: Adobe Stock

Adwokaci od dawna alarmują, że liczba aresztów tymczasowych w Polsce jest zbyt wysoka. Przykładowo w 2022 r. sądy uwzględniły aż 87 proc. wniosków prokuratury o zastosowanie tego środka, a w porównaniu z 2016 r. średnia liczba osób tymczasowo aresztowanych była aż o 60 proc. większa.

Co zamiast aresztu tymczasowego?

Co rusz pojawiają się apele, aby w kodeksie karnym wykonawczym ograniczyć stosowanie aresztu tymczasowego i m.in. wprowadzić areszt domowy z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego (SDE, elektroniczna bransoleta na ręce lub nodze). O uzupełnienie katalogu środków zapobiegawczych apelują zarówno prawnicy, jak i organizacje pozarządowe.

Co na to Ministerstwo Sprawiedliwości, które właśnie przystąpiło do reform w wymiarze sprawiedliwości? Arkadiusz Myrcha, wiceminister sprawiedliwości, mówi „Rzeczpospolitej”, że są rozpatrywane różne scenariusze przy ograniczaniu liczb tymczasowego aresztowania. Zasadniczy głos w tej sprawie ma mieć nowo powołana Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego.

– Jestem fanem wszelkich rozwiązań, dzięki którym nie trzeba będzie trzymać ludzi w zamkniętych zakładach karnych. Bo to jest jedyny sposób, który realnie potrafi zapewnić jakąś resocjalizację, adaptację społeczną przy zachowaniu dolegliwości środków w osadzeniu. Dozór elektroniczny okazał się naprawdę bardzo dobrym i skutecznym środkiem. Na pewno będziemy chcieli z niego korzystać i go rozszerzać. Potencjał jest – zaznacza prof. Włodzimierz Wróbel, sędzia Izby Karnej SN i zarazem od niedawna szef Komisji.

Dozór elektroniczny zamiast aresztu

Na pytanie o szanse zastąpienia w wielu sytuacjach aresztu tymczasowego aresztem domowym przy użyciu systemu dozoru elektronicznego profesor odpowiada jednak ostrożnie.

– Areszt tymczasowy wykonywany w ramach systemu dozoru elektronicznego nie wyklucza kontaktów z innymi osobami. Wiadomo więc, że w pewnych sytuacjach ten środek takich funkcji nie spełni. Oczywiście z zastrzeżeniem, że chodzi o początkowy etap sprawy, kiedy zabezpieczenie kontaktów ma zasadnicze znaczenie. Na kolejnych etapach jak najbardziej – tłumaczy prof. Włodzimierz Wróbel.

Przypomnijmy, że dziś system dozoru elektronicznego pozwala skazanemu odbyć karę izolacji w warunkach wolnościowych, tzn. w miejscu zamieszkania, a nie w zakładzie karnym. Polega to na założeniu na nogę lub rękę danej osoby nadajnika radiowego (podobnego do dużego zegarka) oraz montażu w miejscu zamieszkania urządzenia monitorującego. Największą zaletą SDE jest to, że skazany może prowadzić w miarę normalne życie osobiste i zawodowe.

Sąd, zezwalając na zastosowanie elektronicznej bransolety, określa harmonogram, kiedy dana osoba ma pozostać w miejscu zamieszkania, a kiedy może je opuszczać, np. idąc do pracy czy szkoły.

Jeśli objęty dozorem naruszy postanowienia harmonogramu, powiadamiani są sędzia i kurator zawodowy. W takiej sytuacji sprawca trafia za kraty.

Czytaj więcej

Bartosz Pilitowski: niemal połowa sędziów nie odmawia prokuratorom aresztowania

Adwokaci od dawna alarmują, że liczba aresztów tymczasowych w Polsce jest zbyt wysoka. Przykładowo w 2022 r. sądy uwzględniły aż 87 proc. wniosków prokuratury o zastosowanie tego środka, a w porównaniu z 2016 r. średnia liczba osób tymczasowo aresztowanych była aż o 60 proc. większa.

Co zamiast aresztu tymczasowego?

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?