Zmiany w kodeksie karnym z 17 sierpnia 2023 r., krótko mówiąc tzw. ustawa szpiegowska, wchodzą w życie w dwóch terminach: 23 września i 1 października. W tym drugim terminie wejdą w życie przepisy dotyczące nowej definicji szpiegostwa i zagrożeń z nim związanych. Za udział w działalności obcego wywiadu grozić będzie od 5 do 30 lat kryminału.
23 września weszło w życie kilka innych istotnych przepisów, zarówno k.k., jak i innych ustaw. W czym rzecz?
Po pierwsze – niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego polską ustawę karną stosuje się do obywatela polskiego i cudzoziemca w razie popełnienia przestępstwa przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej, jeśli czyn ten w Polsce wywołał lub mógł wywołać skutek naruszający interes państwa w zakresie ochrony niepodległości, integralności terytorialnej, bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, obronności oraz polityki zagranicznej itd.
Czytaj więcej
Sejm w czwartek uchwalił zmiany w kodeksie karnym, odrzucając senackie poprawki do nowelizacji. Zaostrzy ona kary za wywiadowczą działalność przeciwko Polsce. Zmiany mają przeciwdziałać obecnym zagrożeniom dla bezpieczeństwa państwa.
Po drugie – prawo do emerytury nie przysługuje funkcjonariuszowi skazanemu prawomocnie za przestępstwo umyślne popełnione w związku z czynnościami służbowymi w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.