W Sejmie za konfiskatą auta i dożywociem

Choć dla większości posłów liczy się nieuchronność kary, a nie jej surowość, projekt zmian w kodeksie karnym został skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Publikacja: 09.03.2022 20:18

W Sejmie za konfiskatą auta i dożywociem

Foto: PAP/Paweł Supernak

– Przyszedł czas, by to ofiara czuła się zaopiekowana przez państwo, a nie przestępca – mówił w środę w Sejmie Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Słowa padły przy okazji prezentacji w Sejmie w trakcie pierwszego czytania rządowego projektu zmian w przepisach karnych. Wszystko wskazuje na to, że Sejm będzie dalej nad nią pracować. Opozycja jest przeciwna ciągłemu zaostrzaniu kar. PiS popiera propozycje ministra Zbigniewa Ziobry. Część posłów w Sejmie, choć negatywnie ocenia pomysły, chce dać im szansę – projekt ma trafić do sejmowej komisji i tam być procedowany.

Surowsze prawo ma wejść w życie trzy miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Jednak posłowie opowiedzieli się za skierowaniem jej do prac komisji, za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu odpowiedziało się 140 posłów, natomiast przeciw było 239, 77 posłów wstrzymało się od głosu.

Ma być surowiej

Czego chce Ziobro? Podniesienia granicy terminowej kary pozbawienia wolności do 30 lat, przy jednoczesnym zniesieniu kary 25 lat pozbawienia wolności jako kary odrębnej. Wydłużenia okresu karalności zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat. I nowego typu przestępstwa – przyjęcia zlecenia zabójstwa. Karalne będzie też przygotowanie do niego.

Czytaj więcej

Sejm zajmie się kodeksem karnym - Ziobro chce zaostrzenia kar

Wprowadzona zostanie możliwość orzekania bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności. Sprawca nie będzie mógł się ubiegać o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Taka kara ma być orzekana w dwóch przypadkach . Po pierwsze – jeżeli sprawca był wcześniej skazany za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej, bezpieczeństwu powszechnemu lub za przestępstwo o charakterze terrorystycznym na dożywotnie pozbawienie wolności albo pozbawienie wolności na czas nie krótszy niż 20 lat. Po drugie – jeżeli charakter i okoliczności czynu oraz właściwości osobiste sprawcy wskazują, że jego pozostawanie na wolności spowoduje trwałe niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia, wolności lub wolności seksualnej innych osób.

Wprowadzony ma zostać obowiązkowy przepadek pojazdu za przestępstwa drogowe popełnione w stanie nietrzeźwości lub odurzenia.

– Jeżeli pojazd nie będzie własnością lub współwłasnością sprawcy, sąd orzeknie przepadek jego równowartości – zapowiada Warchoł. – Jeżeli sprawca prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, ale nie spowodował wypadku, sąd będzie mógł wyjątkowo odstąpić od przepadku.

– Wszystkie te propozycje są godne poparcia – uznał po prezentacji projektu poseł Piotr Sak z Prawa i Sprawiedliwości (choć nieoficjalnie wiemy, że jest w nim spory obóz ciągłego zaostrzania kar).

Następnie głos w debacie zabrał poseł Tadeusz Zwiefka (KO). Krytycznie ocenił plany kolejnego zaostrzania kar.

Represyjny system

– Nie tędy droga – uważa poseł i stawia na nieuchronność kary, a nie jej surowość. Surowość kar, a także ich zakres, to tylko jeden z elementów.

– To, co obserwujemy w działalności państwa, to element główny. Represyjność systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce to coś, co wybija się na pierwszy plan – mówił poseł do przedstawicieli resortu sprawiedliwości. Zauważył przy tym, że żadna ze zgłoszonych przez środowisko prawnicze uwag do projektu nie została uwzględniona.

Wiele zastrzeżeń do projektu zgłosili też przedstawiciele Lewicy, PSL, Konfederacji i Polski 2050. Chodziło głównie o kolejne zaostrzanie kar.

Wyrazili przy tym jednak gotowość dalszych prac w komisji nad proponowanymi rozwiązaniami.

Do najbardziej kontrowersyjnych należy: konfiskata auta i wprowadzenie bezwzględnego dożywocia.

W projekcie zaproponowano także zaostrzenie kar za przestępstwa o charakterze seksualnym. Za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem ma grozić kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie; dziś jest to do 15 lat więzienia. Takiej samej karze podlegać będzie zgwałcenie dziecka, które obecnie zagrożone jest karą od 3 do 15 lat więzienia. Przestępstwa pedofilii nie będą się też przedawniać.

Wzrosnąć ma też wymiar kary za m.in. rozbój, porwanie dla okupu, handel ludźmi, kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą czy pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem. Projekt wprowadza też nowe typy przestępstw. Karalne ma być m.in. zlecenie zabójstwa, przygotowania do zabójstwa, uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem, wymuszenie mienia poprzez szantaż.

Etap legislacyjny: skierowane do komisji

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił