Powodem przygotowanej nowelizacji jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 października 2006 r. Kazał on wówczas ograniczyć stosowanie art. 226 § 1 kodeksu karnego, który za znieważenie funkcjonariusza bądź osoby mu pomagającej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych przewiduje karę do roku więzienia.
Artykuł 226 k.k. określa zaostrzoną formę przestępstwa w porównaniu ze zwykłą zniewagą (uregulowaną w art. 216 k.k.). Różnią się one m.in. tym, że sprawę o zwykłą zniewagę musi wnieść sam pokrzywdzony, a za przestępstwo z art. 226 k.k. § 1 wnosi ją prokuratura. Tak więc ona bierze na siebie ciężar i koszty procesu, a podsądny jest wówczas zwykle w gorszej sytuacji.
Trybunał uznał, że taka ochrona jest zbyt szeroka. Senatorowie proponują zmianę kwestionowanego przepisu. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Senatorowie chcą, aby funkcjonariusz był chroniony tylko na urzędzie. Tak więc prokuratura nie będzie mogła ścigać za znieważenie funkcjonariusza publicznego w związku z pełnioną przez niego funkcją, jeśli zniewaga nie nastąpiła publicznie i w innym czasie niż podczas pełnienia czynności urzędowych.