Stalking będzie wpisany do kodeksu karnego

Stalking (uporczywe nękanie) zostanie wpisany do kodeksu karnego. Rząd przyjął projekt nowelizacji w tej sprawie

Publikacja: 20.10.2010 04:55

Stalking będzie wpisany do kodeksu karnego

Foto: ROL, Karol Zienkiewicz Karol Zienkiewicz

Po wejściu w życie nowych przepisów tym, którzy przez uporczywe nękanie innej osoby wzbudzać u niej będą uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie naruszać będą jej prywatność, grozić będzie kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Tej samej karze podlegać będzie ten, kto „wykorzystuje wizerunek innej osoby lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej”.

- Jeżeli następstwem wskazanych powyżej czynów będzie targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Stalking to określenie pochodzące z języka angielskiego i oznacza „skradanie się” lub „podchody”. Pod koniec lat 80. mianem stalkingu zaczęto określać nowe zjawisko społeczne, jakim było obsesyjne podążanie fanów za gwiazdami filmowymi.

Aktualnie określenie „stalking” rozumiane jest jako złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, które wywołać może u innej osoby poczucie zagrożenia. Obejmuje ono zachowania polegające na obsesyjnym śledzeniu, obserwowaniu albo kontaktowaniu się z inną osobą wbrew jej woli, która w efekcie prowadzi do wzbudzenia w tej osobie strachu o swoje bezpieczeństwo.

Przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości propozycję zmian w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=61B1BFC229D48B7C1B6723E7BC2F3117?id=74999]kodeksie karnym[/link] poprzedziło badanie dotyczące skali stalkingu w Polsce, przeprowadzone przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości.

- Badanie zostało przeprowadzone na próbie ponad 10 tysięcy osób. Wyniki były zaskakujące. Co dziesiąty pytany uznał, że jest ofiarą stalkingu – powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski. - Na tej podstawie można przyjąć, że ofiarami uporczywego nękania było lub jest trzy miliony dorosłych Polaków – dodał minister.

Za wprowadzeniem karalności czynów uporczywego nękania opowiedziało się prawie 90 procent badanych.

- Liczę, że ze względu na skalę zjawiska i jego powagę prace parlamentarne nad przygotowanymi przez nas przepisami przebiegną sprawnie i wkrótce nowe regulacje wejdą w życie – powiedział minister.

Rada Ministrów przyjęła także inne projekty przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości:

- projekt ustawy o zmianie ustawy – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1093C817777746388DFD5B4129DFF4F5?id=162548]Prawo o ustroju sądów powszechnych[/link],

- projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=75388CA09A273205BF59D9A478DD8764?id=328912]Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym[/link].

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/10/21/stalking-bedzie-karany/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku