Postępowanie karne: czeka nas rewolucja w procesach karnych

Nawet w najpoważniejszych sprawach oskarżeni będą mogli dobrowolnie poddać się karze albo zawrzeć ugodę z prokuratorem

Publikacja: 26.04.2012 08:51

Postępowanie karne: czeka nas rewolucja w procesach karnych

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Rewolucyjny projekt zmian w procedurze karnej przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego trafił właśnie do Rządowego Centrum Legislacji. W pracach nad projektem jest lekkie opóźnienie. Kiedy w grudniu 2011 r. Jarosław Gowin odbierał go z rąk ekspertów, zapowiadał, że w styczniu zajmie się nim rząd, a wiosną parlament. Procesy, w tym też karne, mają przyspieszyć o jedną trzecią (taką obietnicę złożył premier Donald Tusk w exposé). Dziś bywa z tym nie najlepiej. Średni czas procesu karnego, który toczy się przed sądem rejonowym, to prawie pół roku, ale w największych sądach (np. warszawskich) wynik jest dużo gorszy – prawie dwa lata. – Dzięki rezygnacji z niektórych rozwiązań uda się usunąć z procedury elementy fasadowe – uważa prof. Włodzimierz Wróbel z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak ma się udać przyspieszenie? Po zmianie obowiązek zbierania dowodów winy oskarżonego będzie spoczywać na prokuratorze, a nie na sądzie – to  jeden z pomysłów. Sąd będzie miał więc mniej obowiązków.

Komisja Kodyfikacyjna chce, żeby w postępowaniu sądowym przeprowadzać dowody z urzędu tylko w szczególnych wypadkach. Sąd będzie zwolniony z poszukiwania dowodów winy oskarżonego, gdy prokurator nie kwapi się z ich dostarczeniem. To powrót do tzw. zasady kontradyktoryjności, dzięki której to strony, a nie sąd będą musiały aktywnie pracować.

Więcej podejrzanych będzie można skazać bez prowadzenia rozpraw. Dostaną oni szansę na ugodę z prokuratorem i wystąpienie do sądu o wymierzenie kary bez rozprawy. Obie instytucje od lat zyskują na popularności. Z dobrodziejstwa otrzymania wyroku bez prowadzenia rozpraw będzie mógł skorzystać podejrzany o każdy występek zagrożony karą do 12 lat więzienia, a nie tylko o taki, za który grozi do dziesięciu lat.

Więcej oskarżonych będzie mogło zdecydować się przed sądem na dobrowolne poddanie się karze – właściwie każdy oskarżony. Także ten, któremu zarzucono zbrodnię zabójstwa.

Kolejna propozycja – przed każdą poważniejszą sprawą, która zapowiada się na więcej niż pięć, sześć terminów, odbywać się będzie posiedzenie organizacyjne. Strony dostaną specjalne formularze i wpiszą do nich wszystkie wnioski dowodowe, które mają zamiar składać w trakcie procesu.

Mniej materiałów będzie trafiać do sądu wraz z aktem oskarżenia. Trzeba będzie jedynie przekazywać te, które są najważniejsze i ściśle związane z procesem.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku