RPO przypomina, iż zgodnie z Konstytucją każdy ma prawo dostępu do dotyczących go urzędowych dokumentów i zbiorów danych, zaś ograniczenie tego prawa może nastąpić, zgodnie z jej art. 31 ust. 3, wyłącznie na podstawie ustawy. Dostęp do dokumentacji medycznej uregulowany jest obecnie w ustawie o prawach pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta, która przewiduje, iż „podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta".

Wątpliwości Rzecznika pojawiają się natomiast w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej prowadzonej w zakładach opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności oraz sposobu jej przetwarzania. Otóż paragraf 45 ust. 2 tego rozporządzenia przewiduje, że „zgodę na udostępnianie dokumentacji medycznej dotyczącej stanu zdrowia osadzonego udziela kierownik zakładu lub osoba przez niego upoważniona".

Zdaniem RPO przepis ten pozostaje w sprzeczności z zapisami Konstytucji i ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. „Podkreślić bowiem należy, iż rzeczona ustawa, statuując prawo dostępu do dokumentacji medycznej jako jedno z fundamentalnych praw pacjenta, nie przewiduje ograniczeń w dostępie ze względu na wymóg uzyskania zgody placówki medycznej".

Na potwierdzenie tych argumentów Rzecznik przywołuje, iż w rozporządzeniach Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Ministra Zdrowia dotyczących dokumentacji medycznej nie przewiduje się instytucji „wyrażania zgody" na udostępnienie dokumentacji.