Zanim seryjni mordercy wyjdą na wolność, zostaną zbadani

Zanim skazany na długie więzienie wyjdzie na wolność, zostanie przebadany przez biegłych.

Publikacja: 24.10.2013 09:44

Zanim seryjni mordercy wyjdą na wolność, zostaną zbadani

Foto: Fotorzepa, Łukasz Solski

Posłowie z sejmowej Komisji Sprawiedliwości są zgodni co do potrzeby wprowadzenia szczegółowych regulacji dla groźnych przestępców, którzy niebawem, po 25 latach spędzonych za kratkami, zaczną wychodzić na wolność. Różni ich jedynie zakres działania ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.

Rząd proponuje objąć nią wszystkich groźnych przestępców. Posłowie PiS chcieli wczoraj ograniczyć zasięg ustawy do skazanych na minimum dziesięć lat więzienia. Poprawka przepadła jednak w głosowaniu podczas wczorajszego posiedzenia komisji. Tak samo jak inna, zawężająca ustawę do wąskiej grupy zbrodniarzy, którym karę śmierci za najcięższe przestępstwa zamieniono wiele lat temu na 25 lat pozbawienia wolności. Takich osób jest w kraju kilkadziesiąt, a pierwsza z nich już niedługo ma wyjść na wolność. Rząd zaś chce objąć nową ustawą ok. 2,5 tys osób.

2,5 tys. skazanych mogą objąć przepisy nowej ustawy

Akceptację zyskała poprawka zmieniająca nazwę ośrodka, do którego trafią skazani. Na wniosek lekarzy psychiatrów powstanie więc Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym zamiast Krajowego Ośrodka Terapii Zaburzeń Osobowości. Chodzi o to, by osoby chore psychiczne nie były przez społeczeństwo kojarzone z tym, że są niebezpieczne.

Projekt precyzuje, że do ośrodka mogą trafić osoby z zaburzeniami psychicznymi stwarzające zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Resort sprawiedliwości podkreśla, że przepis ma dać możliwość wysłania na terapię osób, które wprawdzie odbyły karę, lecz zachodzi obawa, że po wyjściu na wolność znów popełnią przestępstwo.

Aby tak się nie stało, dyrektor więzienia, który uzna, że jest ryzyko recydywy więźnia, mógłby na pół roku przed jego wyjściem na wolność zwrócić się o opinię biegłych. Gdyby ta okazała się pozytywna, więzień trafiłby na leczenie. Procedura wyboru osób kwalifikowanych do umieszczenia w ośrodku obejmie głównie seryjnych morderców i pedofilów. Bez niej po odbyciu kary wrócą oni na wolność.

Rozwiązaniem docelowym takich problemów jest przygotowywana właśnie nowelizacja kodeksu karnego. Wprowadzi ona nowy kształt środków zabezpieczających, które wobec najgroźniejszych sprawców będzie można stosować po odbyciu kary więzienia. Dziś takiej możliwości nie ma.

W ocenie wiceministra sprawiedliwości Michała Królikowskiego, który bronił wczoraj rządowych propozycji, nie ma lepszego sposobu, bardziej zgodnego z Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i z polską konstytucją, na realizację celu, jaki rząd chce osiągnąć. Jak dodał, docelowo problem ten rozstrzygnie nowy kodeks karny. Wiceminister odpierał też podnoszone przez posłów PiS i SP zarzuty, że ustawa będzie powrotem do „psychuszek" i polem do nadużyć. – Nie ma takiego ryzyka – zapewniał.

Mówił też o niepewnościach, jakie niesie ze sobą ustawa. Podkreślał, że to sąd będzie decydował, czy konkretna osoba trafi do ośrodka czy nie. Tacy skazani jak Leszek Pękalski czy Mariusz Trynkiewicz (uznawani za seryjnych morderców sprzed lat) mogą się do niego zakwalifikować, ale nie muszą.

W chwili zamykania numeru nie znaliśmy jeszcze ostatecznych wyników głosowania nad projektem. Kluby PO, PSL i SLD deklarowały jednak, że zagłosują za jego przyjęciem. PiS zgłosił dwie poprawki i od ich przyjęcia miał uzależnić poparcie dla ustawy, tak samo jak SP. Twój Ruch miał się wstrzymać od głosu.

Etap legislacyjny: gotowe do uchwalenia

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem