Z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego zwrócił się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Pytał, czy odebranie broni i amunicji oraz dokumentów potwierdzających legalność ich posiadania osobie, przeciwko której toczy się postępowanie karne, jest zgodne z konstytucją.
Chodzi o przepis, który umożliwia takie działanie policji i Żandarmerii Wojskowej (w odniesieniu do żołnierzy).
Zdaniem sądu zaskarżony przepis jest niezgodny z art. 2 konstytucji, narusza bowiem zasady prawidłowej legislacji oraz pewności prawa, jak również zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa – poprzez brak spójności z pozostałymi przepisami ustawy zasadniczej.
Przedstawiciele zarówno prokuratora generalnego, jak i Sejmu przekonywali TK, że odebranie broni w takim przypadku ma charakter czasowy i nie oznacza utraty uprawnień. Podobnie zresztą jak zatrzymanie prawa jazdy czy wstrzymanie możliwości dokonywania transakcji.
Trybunał (sygnatura akt P 43/12) nie miał wczoraj wątpliwości, że przepis pozwalający na takie działanie policji i Żandarmerii Wojskowej jest zgodny z konstytucją. Podkreślał, że ani konstytucja, ani ustawa o broni i amunicji nie gwarantują prawa do posiadania broni. W dodatku – zauważył – czynność materialno-techniczna polegająca na fizycznym odebraniu broni nie jest równoznaczna z cofnięciem pozwolenia na broń.