– Przed nami kolejne ważne wyzwanie – implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego, która ustanawia minimalne normy praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw – mówił Marek Biernacki, minister sprawiedliwości, rozpoczynając wczoraj międzynarodową konferencję poświęconą prawom ofiar.
Na co dzień pomocą i ochroną najsłabszych zajmują się wszystkie kraje Unii Europejskiej, także Polska. Każdy z krajów robi to jednak na własną rękę. Problem w tym, by w każdym obowiązywały standardy minimum.
Minister sprawiedliwości w tym celu powoła m.in. Radę ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem. Ma ona podjąć działania, zarówno legislacyjne, jak i organizacyjne, które pozwolą wdrożyć dyrektywę i posłużą poprawie sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem. Udzielana pomoc ma być realna i efektywna.
Czterodniową konferencję po raz pierwszy w Polsce zorganizował Victim Support Europe, organizacja działająca na rzecz pokrzywdzonych. Ma ona ułatwić ekspertom wymianę poglądów na temat praw ofiar, najlepszych praktyk związanych z wdrażaniem nowej dyrektywy.
Za organizację po stronie polskiej odpowiada Ogólnopolski Związek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Subvenia Victima oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.