Sprawa dotyczyła Arkadiusza B. (imię fikcyjne), którego Sąd Rejonowy w Jędrzejowie (sygn. akt II K 649/18) uznał winnym prowadzenie quada w stanie nietrzeźwości. Wobec mężczyzny orzeczono m.in. środek karny w postaci zakazu prowadzenia w ruchu lądowym pojazdów mechanicznych typu quad na okres 3 lat.
Wyrok budził wątpliwości
Starosta, który otrzymał odpis tego wyroku, zwrócił się do sądu z prośbą o wskazanie sposobu wykonania orzeczenia.
W wydanym postanowieniu Sąd Rejonowy wskazał, że na podstawie art. 42 Kodeksu karnego był uprawniony do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju i z tej możliwości skorzystał, orzekając prawomocnie wobec skazanego tylko zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych typu quad, a pozostawiając mu inne nabyte uprawnienia do kierowania pojazdami. Jak przy tym wyjaśniono, posiadane przez stronę kategorie prawa jazdy (B, C) uprawniają do kierowania jeszcze innymi pojazdami niż quad i ewentualna odmowa zwrotu prawa jazdy pozbawia Arkadiusza B. możliwości kierowania pojazdami, których zakaz nie dotyczy. W ocenie sądu dokument prawa jazdy kat. B, C powinien zostać zwrócony, zaś wykonanie orzeczonego środka karnego powinno sprowadzać się do pouczenia skazanego, że przez określony w wyroku okres czasu nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi typu quad.
Zgodnie z tym postanowieniem Arkadiusz B. zwrócił się do starosty o zwrot prawa jazdy kategorii B i C. Spotkał się jednak z odmową.
Starosta przyznał, że otrzymany wyrok budził wątpliwości w kwestii wykonania orzeczonego środka karnego, ponieważ odnosił się do konkretnego rodzaju pojazdów, natomiast ustawa odnosi się do kategorii prawa jazdy. Powołano się jednak na art. 12 ust. 1 pkt 2 oraz ust 2 pkt 1 ustawy o kierujących pojazdami. Wynika z niego, że prawo jazdy nie może być wydane osobie, w stosunku do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych - w okresie i zakresie obowiązywania tego zakazu. Starosta stwierdził więc, że wydanie prawa jazdy zgodnie z postanowieniem sądu byłoby działaniem niezgodnym z przepisami.