Sąd rejonowy prawomocnym wyrokiem z października 2013 roku orzekł wobec kierowcy środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, jednak z wyłączeniem pojazdów samochodowych, do których prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii C i E. Zakaz ustanowił na okres dwóch lat, z zaliczeniem okresu zatrzymania prawa jazdy od sierpnia ubiegłego roku.
Starosta po otrzymaniu odpisu wyroku, cofnął mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi kategorii B, począwszy od sierpnia 2013 roku do sierpnia 2015 roku.
Kierowca postanowił, że zwróci się do starostwa o wydanie mu prawa jazdy kategorii C i E. Urzędnicy odmówili mu jednak przyznania uprawnień, powołując się na zapisy ustawy o kierujących pojazdami. Decyzję utrzymało w mocy również Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
Organ przytoczył brzmienie przepisów stwierdzając, że prawo jazdy nie może być wydane osobie, w stosunku do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – w okresie i zakresie obowiązywania tego zakazu. SKO uznało, że jeżeli osoba, w stosunku, do której orzeczono zakaz prowadzenia pojazdu mechanicznego obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B, zwróci się o wydanie prawa jazdy kategorii C,C+E,D,D+E, to starosta związany treścią przepisu ustawy, zgodnie z którym prawo jazdy nie może być wydane osobie w stosunku, do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, stosowany również wobec osoby ubiegającej się o wydanie prawa jazdy kategorii: B+E, C1+E, C+E, D1+E lub D+E, obowiązany będzie wydać rozstrzygnięcie o odmowie wydania prawa jazdy tych kategorii.
Kolegium powołało się na wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w Rzeszowie o sygn II SA/Rz 530/13 oraz w Kielcach o sygn. II SA/Ke 892/13, które jego zdaniem zapadły w analogicznym stanie prawnym i faktycznym.