Nie tylko kandydaci na kierowców. Kto jeszcze musi zrobić badania lekarskie na prawo jazdy?

Każda osoba, która chce uzyskać prawo jazdy, musi udać się do lekarza, by potwierdził jej zdolność do kierowania pojazdami. Jest to obowiązkowy etap dla wszystkich kandydatów na kierowcę, ale nie tylko. Kiedy trzeba powtórzyć badanie?

Publikacja: 31.05.2025 08:06

Badanie lekarskie kierowców jest obowiązkowe, bez względu na kategorię prawa jazdy

Badanie lekarskie kierowców jest obowiązkowe, bez względu na kategorię prawa jazdy

Foto: Adobe Stock

Uzyskanie orzeczenia lekarskiego jest konieczne, aby kandydat na kierowcę mógł złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy wraz z innymi niezbędnymi dokumentami oraz uzyskać numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). Udanie się do lekarza wykonującego badania kierowców jest zatem pierwszym krokiem w całej długiej procedurze ubiegania się o prawo jazdy, bez względu na kategorię.

Jak wygląda badanie kierowców i gdzie należy się zgłosić?

Badanie lekarskie na prawo jazdy ma na celu sprawdzenie, czy stan zdrowia danej osoby pozwala jej na bezpieczne kierowanie pojazdami. Badanie może zostać przeprowadzone wyłącznie przez uprawnionego lekarza orzecznika. Wygodnym rozwiązaniem jest skontaktowanie się ze szkołą jazdy, w której kandydat chce odbyć kurs i dopytanie, czy placówka współpracuje z takim specjalistą. Jeśli okaże się, że nie, należy udać się do Centrum Medycyny Pracy i umówić do lekarza, który przeprowadza badania kierowców.

Jak wygląda badanie dla kierowców ubiegających się o prawo jazdy kat. B? W pierwszej kolejności kandydat (lub rodzic w przypadku niepełnoletniego kandydata) wypełnia oświadczenie w formie ankiety dotyczące stanu zdrowia. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami dokument wypełnia się pod rygorem odpowiedzialności karnej wynikającej z art. 233 Kodeksu karnego. W oświadczeniu pojawiają się pytania dotyczące m.in. korzystania z opieki zdrowotnej, przyjmowanych leków, przebytych chorób, zabiegów i spożywania alkoholu.

Czytaj więcej

Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 5 grudnia 2022 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców, lekarz orzecznik dokonuje oceny stanu zdrowia osoby badanej w zakresie:

  • narządu wzroku;
  • narządu słuchu;
  • układu ruchu;
  • układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego;
  • układu nerwowego, w tym padaczki;
  • obturacyjnego bezdechu podczas snu;
  • czynności nerek;
  • cukrzycy, przy uwzględnieniu wyników badania poziomu glikemii;
  • stanu psychicznego;
  • objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub na jego nadużywanie;
  • objawów wskazujących na uzależnienie od środków działających podobnie do alkoholu lub na ich nadużywanie;
  • stosowania produktów leczniczych mogących mieć wpływ na zdolność do kierowania pojazdami;
  • innych poważnych zaburzeń stanu zdrowia, które mogą stanowić zagrożenie podczas kierowania pojazdami.

Jeśli kandydat nosi okulary lub soczewki, badanie wzroku będzie przeprowadzone w szkłach korekcyjnych. Całość trwa z reguły kilka lub kilkanaście minut. Jeżeli lekarz orzecznik stwierdzi, że niezbędna jest konsultacja u lekarza specjalisty lub psychologa, może zlecić przeprowadzenie pomocniczych badań diagnostycznych. Zazwyczaj dotyczy to kandydatów, którzy mają dużą wadę wzroku, problemy z sercem, słaby słuch lub problemy psychiczne. Jeśli nie zleci dodatkowych konsultacji, lekarz wyda orzeczenie lekarskie. Warto dodać, że orzeczenie może zawierać pewne ograniczenia np. w zakresie terminu ważności uprawnienia do kierowania pojazdami, pojazdów, którymi może kierować osoba badana, ich wyposażenia, oznakowania lub przystosowania, lub specjalnych wymagań wobec osoby kierującej pojazdem. Najczęściej stosowany kod wprowadzający ograniczenia dotyczy konieczności noszenia okularów lub soczewek.

Czytaj więcej

Unia ma nowy pomysł na badania kierowców po 65. roku życia

Kto jeszcze musi wykonać badanie lekarskie na prawo jazdy?

Obecnie prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T jest wydawane na okres 15 lat. Okres ten może być jednak krótszy, jeśli wynika tak z orzeczenia lekarskiego. W przypadku konieczności wymiany prawa jazdy z uwagi na utratę jego ważności, badania lekarskie trzeba będzie wykonać ponownie. Kiedy jeszcze trzeba będzie je powtórzyć?

  • Gdy osoba ubiega się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem cofniętego ze względu na stan zdrowia.
  • Gdy kierowca prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
  • Gdy u osoby posiadającej prawo jazdy istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do stanu jej zdrowia

Na badanie należy zabrać ze sobą dowód tożsamości, okulary, soczewki lub aparat słuchowy (jeśli kandydat z nich korzysta), stare prawo jazdy (przy przedłużaniu) oraz dokumentację medyczną, jeśli osoba posiada choroby przewlekłe. Osoby, które leczą się na cukrzycę lub padaczkę, muszą dodatkowo zabrać ze sobą zaświadczenia od lekarza diabetologa lub neurologa. Zgodnie z przepisami, koszt badania lekarskiego na prawo jazdy nie może przekroczyć 200 zł. Zdarza się, że ośrodki szkolenia oferują zniżki lub koszt badania jest już wliczony w cenę kursu. Dzień przed badaniem lekarskim nie należy spożywać alkoholu ani innych substancji odurzających. Warto też unikać stresu i wysiłku fizycznego.

Uzyskanie orzeczenia lekarskiego jest konieczne, aby kandydat na kierowcę mógł złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy wraz z innymi niezbędnymi dokumentami oraz uzyskać numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). Udanie się do lekarza wykonującego badania kierowców jest zatem pierwszym krokiem w całej długiej procedurze ubiegania się o prawo jazdy, bez względu na kategorię.

Jak wygląda badanie kierowców i gdzie należy się zgłosić?

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Zwolnienie z pracy za krytykę LGBTQ i feministek? Zapadł ważny wyrok
Prawo drogowe
Trudniej będzie zdać egzamin na prawo jazdy. Wchodzi w życie "prawo Klimczaka"
Praca, Emerytury i renty
Część seniorów dostanie w lipcu dwa przelewy. Zasady wypłaty renty wdowiej
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Prawo dla Ciebie
Prof. Safjan o zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego: Precyzuję stanowisko