Ministerstwo przeprasza za błędy w testach na prawo jazdy

Osiem z 41 nowych pytań w testach egzaminacyjnych na prawo jazdy zawierało błędy i w poniedziałek zostały wycofane z systemów teleinformatycznych Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Ministerstwo Infrastruktury przeprosiło zdających, którzy wylosowali błędne pytania.

Publikacja: 25.01.2022 12:40

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy

Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

W komunikacie MI informuje, że w poniedziałek 24 stycznia 2022 r. systemy teleinformatyczne Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego zostały uzupełnione o 41 nowych pytań, które miały być wykorzystywane  podczas części teoretycznej egzaminów państwowych na prawo jazdy. Jak wyjaśnia MI, pytania przygotowuje Komisja do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych, a następnie przekazuje je do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Około południa osiem z nowych pytań zostało wycofanych z systemu, bo zawierały błędy. Nie mogą już zostać wylosowane przez kandydatów na kierowców. 

Jak informuje RMF FM, w każdym z wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w kraju trwa ustalanie, ile osób mogło wylosować na egzaminie pytania z błędnymi odpowiedziami. W samej Warszawie do testu podeszło wczoraj ponad 100 osób, a całym kraju  nawet 300 osób mogło nie zdać dziś egzaminu przez wadliwe pytania. 

Minister infrastruktury informuje, że zlecił kontrolę w Departamencie Transportu Drogowego w MI oraz w Komisji, aby ustalić  bezpośrednie przyczyny błędów. 

"Za zaistniałą w wyniku zaniedbania Komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych sytuację wszystkich kandydatów na kierowców, którzy byli narażeni na wylosowanie wadliwych pytań, przepraszamy." -  czytamy w komunikacie

Ministerstwo wyjaśnia, że zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami, każda osoba egzaminowana, której wylosowano na egzaminie wadliwe pytanie, a odpowiedź na nie miała bezpośredni wpływ na wynik egzaminu może złożyć skargę wraz z uzasadnieniem do dyrektora właściwego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. W przypadku uznania skargi za zasadną egzamin ulega unieważnieniu i przeprowadza się go ponownie – na koszt Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Czytaj więcej

164 nowe pytania na egzaminie na prawo jazdy
Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału