Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 13.08.2020 15:44 Publikacja: 13.08.2020 15:44
Foto: AdobeStock
Instytucja szkoły/uczelni wyższej korzeniami swymi sięga przełomu XI i XII wieku. Pierwszymi uczelniami o takim właśnie charakterze stały się uczelnie w Bolonii i Paryżu, co potwierdzają pierwsze ich statuty wydane – odpowiednio – w latach 1088 i 1136. Uczelnie te ukształtowane zostały w różny sposób. W Bolonii była to przede wszystkim korporacja studentów, którzy wybierali spośród siebie rektora a następnie najmowali i opłacali profesorów. W Paryżu natomiast – przede wszystkim korporacja profesorów, którzy ze swego grona wybierali władze uczelni (rektora i dziekanów fakultetów/wydziałów). Studenci zaś zawiązywali tzw. nacje, które razem z profesorami tworzyły korporację uniwersytecką (łac. universitas magistrorum et scholarium). Pierwotnie zatem nazwa „universitas" oznaczała korporację profesorów i studentów, a dopiero z upływem czasu stała się określeniem samej uczelni oraz całości nauk wykładanych na tej uczelni.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Sąd Okręgowy w Białymstoku przyznał obywatelom Afganistanu po 5 tys. zł zadośćuczynienia w za niesłuszne zatrzym...
W czwartek Sąd Rejonowy w Pszczynie ogłosił wyrok w procesie trzech lekarzy, którzy w 2021 r. w Szpitalu Powiato...
Skierowałam do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z publikacją adnotacji...
Przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy musi zapewnić dostępność cyfrową świadczonych usług, a więc tak zmie...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
W aplikacji mObywatel pojawi się nowa funkcjonalność, która sprawi, że po kolizji drogowej nie trzeba będzie spi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas