Minister edukacji narodowej będzie mógł zlecić opracowanie i wydanie podręcznika lub jego części. W wypadku szkół artystycznych takie prawo będzie miał minister kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Zaakceptowane przez resorty podręczniki będą dopuszczone z mocy prawa do użytku szkolnego. Ich jakość, a w szczególności poprawność merytoryczna, dydaktyczna i wychowawcza, ma być weryfikowana na etapie ich przygotowania i odbioru. Obecnie ministerstwa mogą jedynie dopuścić do użytku szkolnego podręczniki na wniosek podmiotu posiadającego do niego autorskie prawa majątkowe, czyli prywatnych wydawców.
Jak uzasadnia projektodawca, zmiany zwiększą dostępność podręczników. Projekt nowelizacji jest związany z zapowiedzią premiera Donalda Tuska. Przedstawiając plany rządu na najbliższy rok, poinformował on, że od 1 września 2014 r. dzieci, które pójdą do I klasy szkoły podstawowej, dostaną darmowy podręcznik. W 2015 r. z bezpłatnych podręczników mają skorzystać pierwszo- i drugoklasiści. Nowela ma bowiem umożliwić wprowadzanie darmowych podręczników dla uczniów klas pierwszych we wrześniu.
Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Zmiany budzą wątpliwości środowiska nauczycielskiego.