Jest ważna decyzja Sądu Najwyższego w sprawie wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?

Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektóre wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące przebiegu wyborów prezydenckich. Od reakcji PKW na te decyzje może zależeć ważność majowej elekcji.

Publikacja: 07.05.2025 15:25

Rzecznik Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski

Rzecznik Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski

Foto: SN

Mowa o skargach na wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej dla obwodowych komisji wyborczych, które dotyczą przeprowadzania głosowania w majowych wyborach prezydenckich. Dokument ten zawiera swoisty instruktaż przebiegu elekcji dla wspomnianych komisji. Z niektórymi wytycznymi nie zgodzili się pełnomocnicy komitetów wyborczych trojga kandydatów na prezydenta (oprócz Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka także Magdaleny Biejat) i zaskarżyli je do Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy orzekł w sprawie majowych wyborów prezydenckich. Co dalej z wytycznymi PKW?

Decyzja w sprawie tych skarg zapadała w środę, ostatnim możliwym terminie ich rozpatrzenia. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uznała częściowo skargę komitetu Karola Nawrockiego. Według SN zasadne jest zakwestionowanie przez ten komitet wytycznej, zgodnie z którą obserwatorzy społeczni muszą przedstawić przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej zaświadczenie z danego stowarzyszenia czy fundacji, które może być złożone też w formie skanu. Według SN rozwiązanie takie może sprzyjać udziałowi w procesie wyborczym osób jedynie podających się za obserwatorów społecznych.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej uwzględniła też częściowo skargę komitetu Marka Jakubiaka, w której zakwestionowano instrukcję dotyczącą potwierdzenia tożsamości wyborcy przed wydaniem mu karty do głosowania. SN podkreślił, że nie zawarto tu szczegółowej wskazówki dotyczącej weryfikacji danych elektronicznego mDowodu wyborcy w aplikacji mObywatel.

Z kolei skarga Magdaleny Biejat została w całości oddalona. Komitet kandydatki Lewicy zaskarżył wytyczne, które uniemożliwiają honorowanie przez obwodowe komisje wyborcze zaświadczeń wystawianych mężom zaufania i obserwatorom, które zostały opatrzone podpisem elektronicznym.

Czytaj więcej

Jest reakcja na weto prezydenta Dudy. Eksperci przedstawili plan B na wybory

Czy wyborca zagłosuje, jeśli ustawił się w kolejce przed godz. 21? Sąd Najwyższy zdecydował

Co ważne Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie uznała za zasadny zarzut sformułowany w skardze Karola Nawrockiego, w którym kwestionowano instrukcję postępowania w przypadkach wyborców oczekujących na oddanie głosu, którzy pojawili się przed lokalami wyborczymi przed godziną zakończenia głosowania.

– O godzinie 21. przewodniczący komisji zarządza zakończenie głosowania. Komisja zamyka lokal. Wyborcom przybyłym do lokalu, w tym wyborcom, którzy – z uwagi na warunki lokalowe – ustawili się w kolejce przed lokalem wyborczym przed godziną 21., należy umożliwić oddanie głosu – czytamy w wytycznych PKW. Stwierdzono w nich też, że kolejka cały czas musi być pilnowana przez członków komisji, aby zagłosować nie mogli wyborcy przybyli po 21.

Przeciwko tym instrukcjom zaprotestował komitet Nawrockiego. – Nigdzie nie jest napisane w Kodeksie wyborczym, że mogą się ustawiać kolejki, które będą głosowały przez następne kilka godzin i te kolejki będą gdzieś pilnowane przez członków obwodowej komisji – mówił poseł PiS Przemysław Czarnek. Według niego taka interpretacja PKW to całkowity absurd i rodzi wiele wątpliwości, nieporozumień. Przypomniał przy tym sytuację z wyborów parlamentarnych w 2023 r., kiedy na wrocławskim osiedlu Jagodno głosowanie w związku z długimi kolejkami trwało do późnych godzin nocnych.

Sąd Najwyższy nie zgodził się z tymi zarzutami i uznał, że wyborcy, którzy przybyli do lokalu wyborczego przed godz. 21. mogą zrealizować swoje czynne prawo wyborcze, a komisja obwodowa ma obowiązek umożliwić im realizację tego prawa. Według SN wyborca nie może ponosić negatywnych konsekwencji niedostosowania lokalu wyborczego do pomieszczenia w nim większej liczby osób uprawnionych do głosowania.

Czytaj więcej

Wojciech Hermeliński: Kto ostatni w kolejce do głosowania?

Po decyzji Sądu Najwyższego PKW musi zmienić wytyczne. Jeśli nie, to wybory mogą być nieważne 

Co te decyzje Izby Kontroli Nadzwyczajnej oznaczają dla losu wyborów? – PKW musi podjąć kolejną uchwałę, w której dokona zmiany wytycznych w zakresie w jakim zostały one zakwestionowane przez SN. Podstawą do tego jest wyrok Sądu Najwyższego – mówi „Rzeczpospolitej” rzecznik SN Aleksander Stępkowski.

Nie jest jednak pewne, że PKW rzeczywiście wykona orzeczenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i zmieni wytyczne. Przypomnijmy, że w sprawie dotyczącej subwencji i dotacji dla PiS powstał trwający do dziś pat. Po uchyleniu przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej uchwał PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego i wyborczego tej partii subwencja i dotacja nie zostały do dziś w całości wypłacone ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego. Część członków PKW nie uznaje bowiem rozstrzygnięć Izby Kontroli Nadzwyczajnej uzasadniając to tym, że jej status kwestionują m.in. europejskie trybunały.

Zasadne zatem wydaje się podejrzenie, że PKW może nie wykonać środowego rozstrzygnięcia SN i nie zmodyfikuje swoich wytycznych. Czy może mieć to katastrofalny skutek w postaci orzeczenia o nieważności wyborów?

– Wytyczne PKW dotyczą sposobu przeprowadzania głosowania. Niewątpliwie sposób przeprowadzania głosowania i ustalania wyników tego głosowania może stanowić przedmiot protestów wyborczych. W związku z czym potencjalnie może się to przekładać na efekt w postaci uchwały w przedmiocie ważności czy nieważności wyborów – wyjaśnia sędzia Stępkowski.

Mowa o skargach na wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej dla obwodowych komisji wyborczych, które dotyczą przeprowadzania głosowania w majowych wyborach prezydenckich. Dokument ten zawiera swoisty instruktaż przebiegu elekcji dla wspomnianych komisji. Z niektórymi wytycznymi nie zgodzili się pełnomocnicy komitetów wyborczych trojga kandydatów na prezydenta (oprócz Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka także Magdaleny Biejat) i zaskarżyli je do Sądu Najwyższego.

Sąd Najwyższy orzekł w sprawie majowych wyborów prezydenckich. Co dalej z wytycznymi PKW?

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku