European Media Freedom Act (EMFA) przyjęty został w kwietniu tego i ma na celu ochronę pluralizmu i niezależności środków masowego przekazu. Obecnie w Polsce trwają szerokie konsultacje nad projektem przepisów wdrażających ten akt. Jego założenia zostały przedstawione przez resort kultury na piątkowym posiedzeniu sejmowej Komisji ds. do spraw mediów i polityki audiowizualnej. Przy okazji planowane są też inne zmiany. Przewiduje się likwidację Rady Mediów Narodowych i przekazanie wyboru rad nadzorczych mediów publicznych do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Ministerstwa Kultury. Ma się to odbywać w jawnych i przejrzystych konkursach, objętych społeczną kontrolą. Mają zostać przyjęte procedury pozwalające na ściślejszą kontrolę i odwoływanie zarządów tych mediów. Rozszerzone mają być kompetencje rad programowych, które obecnie są mocno pomijane.
Abonament RTV ma zostać zniesiony na rzecz finansowania bezpośrednio z budżetu
Zmiany obejmą także system finansowania mediów publicznych. Abonament ma zostać zniesiony na rzecz finansowania bezpośrednio z budżetu. Z kolei zmniejszona ma zostać liczba reklam emitowanych w mediach publicznych. Także pozycja pionu dziennikarskiego względem władz spółki ma zostać wzmocniona, by zapewnić większą wolność słowa.
Inna ważna zmian ma dotyczyć przejrzystości finansowania. Wydawcy prasowi mają być zobowiązani do publikowania informacji o strukturze właścicielskiej (tak jak dziś robią to nadawcy audiowizualni). Media będą musiały też publikować informację o przychodach ze środków publicznych (co będzie kontrolował KRRiT). Rada będzie też badała wpływ koncentracji na rynku mediów na pluralizm.
Czytaj więcej
W środę Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które zobowiązują państwa UE do ochrony niezależności mediów przed różnorodnymi próbami nacisku. Zakazane będą wszelkie formy ingerencji w decyzje redakcyjne.
Zakaz prowadzenia działalności medialnej przez jednostki samorządu terytorialnego
Wreszcie przewiduje się zakaz prowadzenia działalności medialnej przez jednostki samorządu terytorialnego. Możliwe będzie jedynie wydawanie biuletynu informacyjnego. Ten ostatni postulat od wielu lat podnosi RPO oraz niektóre organizacje samorządowe, wskazując, że media takie obecnie często dominują lokalny rynek informacyjny, prezentując przekaz przychylny dla miejscowych włodarzy. Przedstawiciele mediów lokalnych postulowali, by zakazać także samorządowych biuletynów, gdyż w ich formie często już obecnie ukrywane są media prowadzone przez samorząd.