Zakaz fotografowania ważnych obiektów. Adwokat: obecnie to pusty przepis

Przez lata niesłusznie uznawano, że nie można robić zdjęć obiektom ważnym dla bezpieczeństwa ojczyzny.

Publikacja: 03.03.2024 19:26

Tabliczka z informacją o zakazie fotografowania

Tabliczka z informacją o zakazie fotografowania

Foto: PAP/Paweł Supernak

Bezpośrednio przed wejściem w życie 23 września 2023 r. nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny polegającej na dodaniu do tej ustawy art. 616a formalnie zakaz fotografowania nie obowiązywał.

Co grozi za złamanie zakazu fotografowania

Dopiero po tej nowelizacji zakazane jest – bez zezwolenia – fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu lub wizerunku obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów resortu obrony narodowej czy obiektów infrastruktury krytycznej, jeżeli zostały oznaczone znakiem graficznym wyrażającym ten zakaz, zwanym dalej „znakiem zakazu fotografowania”. Nie można także fotografować osób lub ruchomości znajdujących się w tych obiektach, ale zakaz nie obejmuje pojazdów wojskowych, które wyjadą z miejsca objętego zakazem robienia zdjęć.

W przypadku złamania zakazu grozi kara aresztu albo grzywny. Możliwe jest także zabranie osobie robiącej zdjęcia aparatu lub telefonu. Wydział prasowy centrum operacyjnego ministra obrony narodowej podkreśla, że wykroczenie nastąpi wtedy, gdy dany obiekt jest oznakowany odpowiednim znakiem zakazu.

Adwokat: Bez rozporządzenia to pusty przepis

Adwokat Karolina Nowalska zauważa, że brakuje odpowiedniego rozporządzenia ministra obrony narodowej. – Bez rozporządzenia to pusty przepis, nie można bowiem karać za wykroczenie na podstawie art. 683a ustawy o obronie ojczyzny polegające na fotografowaniu, filmowaniu lub utrwalaniu w inny sposób bez zezwolenia obiektu oznaczonego znakiem zakazu fotografowania, skoro nie wiadomo, jak ten zakaz ma wyglądać – mówi adwokat Karolina Nowalska.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji 5 lutego 2024 r. pojawił się projekt wspomnianego rozporządzenia ministra obrony narodowej, który określa m.in. wzór znaku zakazu fotografowania.

– Gdy rozporządzenie wejdzie w życie, nieprzestrzeganie zakazu będzie niosło za sobą realne zagrożenie konsekwencji prawnych w postaci kary aresztu lub grzywny albo przepadku przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia – podkreśla adwokat Karolina Nowalska.

Można zakazać fotografowania obiektów, gdy uwzględnia się zagrożenia dla bezpieczeństwa tego obiektu. Jak podkreśla wydział prasowy centrum operacyjnego ministra obrony narodowej, to organy właściwe w sprawach ich ochrony będą mogły skorzystać z tego narzędzia w uzasadnionych przypadkach. Nie oznacza to zatem, że zakazem w dniu wejścia w życie rozporządzenia zostaną objęte wszystkie obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Czytaj więcej

Będą kary za selfie na lotnisku albo w sądzie? Wrócą tabliczki znane z PRL

Bezpośrednio przed wejściem w życie 23 września 2023 r. nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny polegającej na dodaniu do tej ustawy art. 616a formalnie zakaz fotografowania nie obowiązywał.

Co grozi za złamanie zakazu fotografowania

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty