Sejm znowelizował w czwartek ustawę o sporcie, w której zaostrzył definicję dopingu. Wpisano do niej m.in. współpracę z osobą pomagającą w przygotowaniu do współzawodnictwa sportowego, która podlegając przepisom o odpowiedzialności dyscyplinarnej za doping w sporcie, odbywa karę dyskwalifikacji. Chodzi o sytuację, w której zawodnik korzysta z pomocy członka sztabu – lekarza, trenera, fizjoterapeuty – na którym ciąży kara (np. dyscyplinarna) za działalność dopingową.

– Nowelizacja ma na celu uporządkowanie i uregulowanie krajowych rozwiązań dotyczących dopingu w sporcie w sposób zgodny z zasadami Światowego Kodeksu Antydopingowego – powiedział poseł Jarosław Szlachetka, sprawozdawca sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Nowelizacja przewiduje też, że postępowania dyscyplinarne ma prowadzić Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie, a nie jak obecnie związki sportowe. Komisja będzie też ustanawiać reguły dyscyplinarne dotyczące dopingu. W innej nowelizacji ustawy o sporcie, przyjętej w środę, Sejm zdecydował o podwyższeniu wartości nagród pieniężnych dla medalistów igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich i mistrzostw świata głuchych. W rezultacie maksymalna wysokość nagrody przyznawanej przez ministra sportu i turystyki za wybitne osiągnięcia wzrośnie z 32,2 tys. zł do 80,5 tys. zł.

etap legislacyjny: trafi do Senatu