[b]Tak.[/b] Ogólne zasady zakładania, prowadzenia i rozwiązywania umów rachunków bankowych reguluje kodeks cywilny oraz prawo bankowe. Przepisy dają bankom sporą swobodę w kształtowaniu umów ze swoimi klientami i to bez względu na to, czy są to klienci indywidualni (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej), czy przedsiębiorcy.
[srodtytul]Dlaczego trzeba płacić?[/srodtytul]
Do każdej umowy, jako integralnej jej części, jest załączana tabela opłat i prowizji od czynności, które są związane z prowadzeniem rachunku. W wielu bankach opłaty te są odmienne dla różnego rodzaju umów bankowych. Nie każdy bank żąda prowizji za zerwanie umowy.
Opłata, którą pobrał bank, może być tak zwanym odstępnym lub wynikać z trybu wypowiedzenia umowy o rachunek rozliczeniowy (zakładamy, że czytelnik założył konto oszczędnościowo-rozliczeniowe).
Zdecydowana większość umów o rachunki rozliczeniowe jest zawierana na czas nieokreślony. Gdy klient banku z jakichkolwiek przyczyn ma zamiar zrezygnować z dalszego oszczędzania, może zrobić to w każdym czasie (art. 730 k.c.).