Zapowiadane od dawna objęcie niektórych rolników podatkiem dochodowym znajdzie się w ustawie, której założenia powstają w Ministerstwach Finansów oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zmodyfikowany ma być także obowiązujący dziś podatek rolny. Podstawą ustalania jego stawki nie będzie już cena żyta. Zamiast tego ma obowiązywać stawka kwotowa. Będzie ona co roku waloryzowana zgodnie ze wskaźnikiem inflacji. Ustawa określi także odpowiednie przeliczniki podatku dla użytków rolnych nieobjętych dziś opodatkowaniem.
Planowane zmiany mają oznaczać także ograniczenie niektórych dzisiejszych zwolnień i ulg w podatkach dochodowych. Cytowany przez Polską Agencję Prasową wiceminister finansów Maciej Grabowski ocenia, że rolnicy mogliby płacić podatek dochodowy od 2014 r. Jak dotychczas ministerstwa nie ujawniły dalszych szczegółów projektowanych rozwiązań.
Dziś rolnicy nie są objęci podatkiem dochodowym, nie licząc działów specjalnych
Dzisiaj rolnicy zasadniczo nie są objęci podatkiem dochodowym. Podlegają mu tylko dochody z tak zwanych działów specjalnych produkcji rolnej. Zalicza się do nich między innymi uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów, prowadzenie ferm drobiu, chów zwierząt futerkowych i prowadzenie pasiek.