Resort w odpowiedzi na interpelację poselską nr 8080 przedstawił swoje stanowisko na temat opodatkowania stypendiów. Jej autor napisał, że kwota wolna od podatku jest zbyt niska i stanowi barierę rozwoju programów stypendialnych. Organizacje pozarządowe zwykle wypłacają stypendia tylko do wysokości tego limitu. Zapytał, czy MF planuje jego podwyższenie.
Jak czytamy w odpowiedzi ministerstwa, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT, wolne od podatku są stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pożytku publicznego. Warunkiem jest, by informacja o nich została podana do publicznej wiadomości. Od początku 2011 r. limit zwolnienia wynosi 3,8 tys. zł rocznie (wcześniej było to 380 zł miesięcznie).
Według MF wprowadzenie limitu rocznego wyeliminowało kłopoty powstające w sytuacji, gdy student otrzymywał jednorazowo wypłatę za np. dwa miesiące. Pojawiały się wówczas wątpliwości, czy nie prowadzi to do utraty zwolnienia. Nowelizacja ustawy o PIT zniosła też z początkiem 2011 r. kryterium dochodowości, które decydowało wcześniej o prawie do preferencji.
Ministerstwo stwierdziło, że podniesienie kwoty zwolnienia jest niemożliwe ze względu na „odpowiedzialność za finanse publiczne", tym bardziej że strona unijna skierowała do polskiego rządu zalecenia dotyczące redukcji nadmiernego deficytu.
„Z punktu widzenia społecznego korzystniej jest objąć zwolnieniem większą liczbę niższych stypendiów przyznanych uczniom i studentom niż mniejszą liczbę stypendiów, ale o wyższych kwotach" – napisał resort.