NFZ ogłosił w ubiegłym tygodniu, że będzie przyznawał kontrakty placówkom, które pochwalą się wysoką jakością leczenia pacjentów. Na fali dyskusji o tym niektóre placówki już zaczynają wypracowywać standardy procedur medycznych. Np. Euromedic Onkoterapia w Otwocku pod Warszawą współpracuje z amerykańskimi naukowcami z Houston. Lekarze zatrudnieni w placówce przeszli ostatnio szkolenie pod okiem medyków z USA. Wspólnie wypracowali szczegółowe standardy leczenia nowotworów ginekologicznych i prostaty za pomocą radioterapii. Zostaną one teraz zebrane i opublikowane w formie książkowej broszury.
- Dbanie o bezpieczeństwo pacjenta podczas radioterapii to działalność, na którą składa się na nią wiele czynników: najnowocześniejszy sprzęt, dogodne warunki dla pacjenta, wykorzystanie innowacyjnych metod leczenia oraz odpowiednie wyszkolenie i utrzymanie umiejętności lekarzy na najwyższym poziomie- mówi Iwona Gisterek, kierownik ośrodka MCO Euromedic w Koszalinie. Podkreśla, że spotkania amerykańskimi naukowcami pozwalają lekarzom pogłębiać wiedzę i wymieniać doświadczenia.
Przypomnijmy, że Agnieszka Pachciarz prezes NFZ zapowiedziała zmiany w zarządzeniach dla szpitali. Fundusz ma zacząć stosować już w trakcie kontraktowania w 2014 r. nowe parametry wyboru ofert lecznic. Będzie przyznawał dodatkowe punkty za posiadanie certyfikatów jakości ISO. Ma podnieść także rangę certyfikatów akredytacyjnych Ministra Zdrowi. Wprowadzi kryteria oceniające szpitalną politykę antybiotykową i politykę kontroli zakażeń szpitalnych.
- Nowością jest zwrócenie uwagi przez płatnika na elementy jakościowe dedykowane wyłącznie bezpieczeństwu pacjentów. Czyli epidemiologiczne oraz prawidłowe i przemyślane stosowanie antybiotyków - podkreśla Agnieszka Pachciarz