Celem tego programu jest edukacja studentów poprzez analizę polskich przepisów prawa podatkowego pod kątem ich zgodności ze standardami demokratycznego państwa prawnego wynikającymi z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego oraz ich zgodności ze standardami ochrony praw człowieka w zawartymi Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w tym w szczególności w zakresie prawa do sądu, prawa do poszanowania życia prywatnego i prawa do skutecznego środka odwoławczego. Celem programu jest również zwrócenie uwagi na problemy związane ze stanowieniem i stosowaniem polskiego prawa podatkowego z punktu widzenia obywateli – podatników oraz poszukiwanie ich skutecznych rozwiązań.
Zajęcia w klinice mają charakter warsztatowy i będą odbywać się w formie cotygodniowych seminariów organizowanych w siedzibie Fundacji. Seminaria prowadzone są pro bono przez Mec. Roberta Krasnodębskiego, radcę prawnego, doradcę podatkowego i partnera w Kancelarii Weil Gotshal & Manges.
Do udziału w klinice spośród ponad 70 zgłoszeń została wyselekcjonowana przez mec. Roberta Krasnodębskiego oraz koordynatora kliniki z ramienia HFPC – Adam Ploszkę grupa 11 studentów, którzy wezmą udział w programie.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zachęca do nadsyłania spraw związanych z szeroko rozumianym prawem podatkowym w których dostrzeżono potencjalne naruszenie praw i wolności gwarantowanych Konstytucją RP.
W sprawach cechujących się powszechnością naruszeń oraz przełomowym znaczeniem dla praktyki stosowania przepisów prawa podatkowego studenci wraz z prawnikami HFPC będą podejmować działania i interwencje, mające na celu rozwiązanie konkretnych problemów obywateli – podatników.