Wymagania wobec prawników nie dotyczą tylko pracy zawodowej, stosunku do kolegów i samorządu, ale także ogólnych zachowań (patrz ramka).
Agresywny kibic i pijany kierowca
– Kilka lat temu na meczu Legii z Lechem Poznań kilku sędziów i adwokatów głośno dopingowało gospodarzy. Siedzieliśmy naprzeciwko „Żylety", gdy w stronę gości wyrwała się grupa warszawskich kibiców z zamiarem porwania i spalenia flagi Lecha. Doszło do bijatyki i zdecydowanej interwencji policji. Siedzący obok mnie sędzia (dzisiaj wiceprezes jednego z warszawskich sądów) zerwał się w stronę zajścia. Kiedy go przytrzymywałem, krzyczał: „Trzeba chłopakom pomóc" i do końca meczu wygrażał policji za to, że pobiła niewinnych kibiców – opowiada adwokat Andrzej Michałowski.
Tamten incydent nie miał dyscyplinarnych następstw. Dyscyplinarka, a także proces karny, grozi Jakubowi I., sędziemu karnemu z Warszawy, którego zatrzymała policja półtora roku temu przed meczem Polska – Irlandia Płn. Miał być agresywny, zasłonić się immunitetem sędziowskim i odmówić badania alkomatem, a szefowi policyjnego patrolu zagrozić: „K..., będziesz siedział w kryminale". W ostatni piątek przed warszawskim Sądem Apelacyjnym (jako sądem dyscyplinarnym) odbywała się kolejna rozprawa o uchyleniu mu immunitetu, od czego zależy wszczęcie sprawy karnej.
Trzy tygodnie temu Sąd Najwyższy pozbawił definitywnie urzędu Waldemara K., znanego gdańskiego sędziego, który prowadził swoje audi, mając ponad 1 prom. alkoholu we krwi, i zderzył się z furgonetką. Tego samego dnia został zawieszony, uchylono mu immunitet, a sąd karny skazał go na 10 tys. zł grzywny i roczny zakaz prowadzenia pojazdów. W sprawie dyscyplinarnej białostocki Sąd Apelacyjny dwukrotnie orzekał wobec niego karę przeniesienia na inne stanowisko służbowe, ale SN okazał się sroższy i wykluczył go z zawodu.
Prywatne wybryki
Adwokat Ewa Krasowska, rzecznik dyscyplinarny Naczelnej Rady Adwokackiej, podaje, że w tym roku sądy dyscyplinarne adwokatury rozpoznały 13 spraw dotyczących naruszeń związanych z nagannym zachowaniem się adwokatów jako osób prywatnych, a więc niezwiązanych z wykonywaniem zawodu (w jednej adwokat został uniewinniony, dwie umorzono, a w dziesięciu zapadły kary upomnienia i pieniężne).