Wnioski o wyłączenia prokuratorów bez szans w sądach. Obrońcy nic nie ugrają

Podważanie decyzji prokuratora krajowego i próby wyłączania prokuratorów nie mają szans powodzenia – uważa sędzia Paweł Legawiec z Sądu Rejonowego w Szamotułach.

Publikacja: 19.01.2024 03:00

Wnioski o wyłączenia prokuratorów bez szans w sądach. Obrońcy nic nie ugrają

Foto: Fotorzepa / Kuba Kamiński

Adam Bodnar uznał, że prokurator Dariusz Barski został przed laty nieprawidłowo przywrócony do służby, a jego powołanie na prokuratora krajowego było nieskuteczne. Adwokaci zapowiadają wykorzystanie tej sytuacji. Niektórzy przekonują, że samodzielne decyzje Barskiego należy uznać za nieistniejące. Czy według pana jest na to szansa?

Nie. Uważam, że w tym wypadku adwokaci tkwią w błędzie. Ich nadzieje albo obawy ewidentnie rozwiewa prawo o prokuraturze. Artykuł 13 tej ustawy wskazuje, że prokurator generalny kieruje prokuraturą osobiście albo wydaje zarządzenia i decyzje przez swoich zastępców. Prokurator krajowy jest zatem tylko zastępcą, a jego kompetencje mają charakter zarządczo-organizacyjny.

W niektórych sprawach Barski jako prokurator krajowy mógł wydawać rozstrzygnięcia procesowe, np. postanowienia o przedłużeniu śledztwa. Co z nimi?

Nie widzę tutaj możliwości skutecznego kwestionowania tych postanowień. Nie sądzę, żeby zarzut dotyczący nieprawidłowości powołania prok. Barskiego był uprawniony i doprowadził do umorzenia sprawy.

Czytaj więcej

Spór o prokuraturę. Bodnar wysyła swoich zastępców na zaległe urlopy

Niektórzy obrońcy zapowiadają kwestionowanie statusu prokuratorów i składanie wniosków o ich wyłączenie. Czy takie wnioski mają szansę na powodzenie?

Absolutnie nie. Przecież każdy z prokuratorów, którego miałyby dotyczyć taki wniosek, jest powołany przez prokuratora generalnego. To przed nim, a nie przed prokuratorem krajowym, składa ślubowanie. Wreszcie to prokurator generalny ogłasza konkurs na wolne stanowisko. Zarzut, że prokurator krajowy brał udział w powołaniu prokuratora i przez to status tego prokuratora jest wątpliwy, uważam zatem za chybiony i będący na straconej pozycji. Przypomnę, że udział prokuratora krajowego w powołaniu prokuratora ogranicza się do złożenia wniosku o to powołanie.

Adwokaci widzą też pole do kwestionowania legalności dowodów pozyskanych w kontroli operacyjnej, jeśli w procedurze o jej zarządzeniu uczestniczył Dariusz Barski. Czy sądzi pan, że wnioski takie mogą zostać uwzględnione?

Czytaj więcej

Michał Zacharski: obrońcy będą kwestionować decyzje Dariusza Barskiego

To sąd w każdym przypadku będzie decydował o losach takiego wniosku. Trzeba jednak zaznaczyć, że udział prokuratora krajowego w każdej takiej sprawie może być różny. A od tego też może zależeć decyzja sądu.

Czy zatem z zamieszania na szczycie prokuratury mogą skorzystać adwokaci i ich klienci?

Pamiętajmy, że obowiązkiem obrońcy jest działanie na korzyść swojego klienta. Jeżeli więc adwokaci uważają, że składanie wniosków związane z tą sytuacją przyniesie korzyść klientowi, to mają prawo je składać. Nie spotkałem się jednak jeszcze z takim działaniem i argumentacją wniosków.

Czytaj więcej

Walka o władzę w prokuraturze: Prokuratorzy przestaną przyjmować polecenia od przełożonych?
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność