Ranking wydziałów prawa 2017: uczelnie niepubliczne mogą być dumne - komentuje Jolanta Olczyk

Wśród uczelni publicznych zwyciężył Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a niepublicznych – Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Aktualizacja: 10.06.2017 12:14 Publikacja: 09.06.2017 13:33

Ranking wydziałów prawa 2017: uczelnie niepubliczne mogą być dumne - komentuje Jolanta Olczyk

To pierwszy ranking w którym widać, że uczelnie niepubliczne gonią publiczne. I to w tempie ekspresowym. Ich absolwenci zaczęli lepiej radzić sobie na egzaminach na aplikacje prawnicze, prowadzą dobrze działające poradnie prawne, wysyłają swoich studentów na stypendia zagraniczne, organizują konferencje naukowe. A przede wszystkim dwie najlepsze zyskały prawo do nadawania stopnia doktora habilitowanego. Aby mogły rozwinąć skrzydła, muszą móc konkurować na równi z publicznymi o najlepszych studentów. Czy będą zależy od decyzji politycznej. To rząd musi się przekonać, że prywatne nie jest złe i zdecydować o finansowaniu nauki na najlepszych studiach stacjonarnych w uczelniach niepublicznych. Podjecie decyzji może ułatwić niż demograficzny. Nadszedł rok temu – wtedy liczba studentów rok do roku spadła o 15 proc., teraz o kolejne 5 proc. Z tym, że na studiach niestacjonarnych - na których uczelnie zarabiają – jest mniej aż o 11 proc. żaków.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo