Tak wczesną emeryturę zapewnia Karta nauczyciela. Z art. 88 wynika, że przysługuje osobom z 30-letnim okresem zatrudnienia (z czego dwadzieścia lat przy tablicy) oraz nauczycielom szkół, placówek, zakładów specjalnych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich z 25-letnim okresem zatrudnienia (z czego dwadzieścia lat w szkolnictwie specjalnym).
Są to tzw. emerytury bez względu na wiek, choć nauczyciele tak naprawdę nie mogą z nich skorzystać wcześniej niż w wieku 54 lat (studia kończą, mając 24 lata, potem pięć lat stażu plus 20 przy tablicy i dodatkowych pięć potrzebnych do 30 lat zatrudnienia) albo 49 lat, gdy są nauczycielami ze szkolnictwa specjalnego.
Obecnie mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, tylko gdy rozwiążą na swój wniosek stosunek pracy ze szkołą, co może nastąpić tylko raz w roku - do końca sierpnia. Wszystko jednak wskazuje na to, że ci, którzy nie złożyli do końca maja wymówień, nie skorzystają z przywileju. Rząd zwleka bowiem z planowanymi zmianami art. 88 ust. 1 Karty nauczyciela, które mają sprawić, że warunek rozwiązania stosunku pracy ze szkołą nie będzie obowiązywał pedagogów, którzy już mają lub do końca tego roku nabędą prawo do wcześniejszej emerytury.
Pozostaje im wszakże inna możliwość. Przewiduje ją ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Z tego świadczenia mogą skorzystać: nauczycielki, które osiągnęły 55 lat i mają 20 lat stażu pracy, z czego 15 przy tablicy, oraz nauczyciele w wieku 60 lat z 25-letnim stażem pracy, z czego 15 lat w szkole.