Teraz musi jeszcze uchwalić je Senat. Jeśli nie wprowadzi do tych propozycji własnych zmian, już niedługo obie nowelizacje trafią do podpisu prezydenta i wejdą w życie.
Pierwsza podwyżka emerytur i rent nastąpi 1 marca przyszłego roku. Nie wiadomo jeszcze, o ile konkretnie wzrosną świadczenia wypłacane przez ZUS i KRUS przeszło 10 milionom emerytów i rencistów. Wskaźniki potrzebne do tych obliczeń będą bowiem znane dopiero w połowie lutego, gdy prezes GUS ogłosi wskaźnik inflacji i wysokość wzrostu wynagrodzeń. Znany jest jednak mechanizm tej podwyżki.
Świadczenie każdego emeryta i rencisty wzrośnie więc nie tylko o inflację, ale także o 20 proc. wzrostu przeciętnych wynagrodzeń. Pierwsza podwyżka emerytur i rent wyjątkowo uwzględni inflację i wzrost wynagrodzeń z dwóch ostatnich lat. Dzięki temu będzie znacznie większa.
Niektórzy posłowie mieli jednak zastrzeżenia, że najbardziej skorzystają na tym osoby, których świadczenia już teraz są wysokie. Proponowali więc, by zamiast waloryzacji procentowej wprowadzić kwotową.
- Takie rozwiązanie byłoby niezgodne z zasadami rządzącymi ubezpieczeniami społecznymi, a mówią one, że wysokość świadczenia zależy od wysokości składek zapłaconych na ten cel - tłumaczyła Elżbieta Rafalska, wiceminister pracy i polityki społecznej. - Znowelizowana ustawa jest dla emerytów i rencistów bardzo korzystna, gdyż przywraca mechanizm corocznej waloryzacji ich świadczeń.