Ostatnio wzmogła się dyskusja nad emeryturami z II filaru. Przez wiele lat dyskutowano prawie wyłącznie o tym, kto ma nimi się zajmować, natomiast niewiele o tym, jakie one będą. Działo się tak, bo w powszechnej świadomości emerytura utrwaliła się jako świadczenie płacone indywidualnie, jednej osobie, co miesiąc, do końca życia. W naszym systemie ubezpieczenia społecznego nie było i nie ma emerytur małżeńskich, każdy ze współmałżonków ma swoją emeryturę obliczoną na podstawie własnych zarobków i własnego stażu pracy. Również w innych państwach w powszechnych systemach emerytalnych zależnych od zarobków, tworzonych i administrowanych przez instytucje publiczne, emerytury małżeńskie nie występują.
W systemach emerytalnych o takim charakterze jak polski – wypłata emerytury uzależniona jest od pracy, czyli wymaga opłacenia składki w okresie aktywności zawodowej i zależy od wysokości wcześniejszych zarobków oraz liczby przepracowanych lat – emerytura zawsze jest odrębna dla męża i żony. Tak jest m.in. w Niemczech, we Francji, Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech i USA (jeśli tylko wymienić największe kraje). W niektórych państwach, zwłaszcza anglosaskich i skandynawskich, emerytura bazowa, powszechna jest wypłacana w jednakowej kwocie każdemu uprawnionemu (tzw. flat rate). Może być indywidualna albo dla pary. Emerytura dla pary jest niższa niż suma dwóch emerytur indywidualnych, gdyż uważa się, że koszty utrzymania w gospodarstwie domowym dwuosobowym są, w przeliczeniu na osobę, niższe niż w jednoosobowym.
W większości tych państw za parę uważa się też konkubinaty, a w niektórych nawet dwie osoby tej samej płci prowadzące wspólnie gospodarstwo domowe (np. Holandia).
Po rozwodzie lub śmierci jednej z osób tworzących parę druga zaczyna dostawać emeryturę indywidualną. Czasami takie emerytury są finansowane z budżetu (Finlandia, Norwegia, Australia) i przysługują wszystkim mieszkańcom danego kraju, jeśli żyją w nim określoną liczbę lat.
Renty małżeńskie są znane w ubezpieczeniach na życie, gdzie można stworzyć indywidualny produkt dla każdej zgłaszającej się pary. Znane są wszystkie parametry danej pary dotyczące: wiek współmałżonków (ważna jest zwłaszcza różnica wieku między nimi), stan ich zdrowia itp. Wiedząc, jaką i kiedy chcą dostać rentę dożywotnią, konstruuje się dla nich konkretny produkt z konkretną składką. I jest to jedna składka płacona wspólnie.W ubezpieczeniu społecznym reguły są zawsze standardowe – ubezpieczeniem tym objęci są obowiązkowo wszyscy pracujący, czyli wielka liczba ludzi.