Ruszają nauczycielskie pomostówki

Od dziś 55-letni pedagodzy z 30-letnim stażem, w tym 20 latami pracy „przy tablicy”, mogą przechodzić na świadczenia kompensacyjne

Publikacja: 01.07.2009 07:59

Ruszają nauczycielskie pomostówki

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Nauczyciele nie mają prawa do emerytur pomostowych, bo w nowych przepisach ich praca nie została zaliczona do prac o szczególnym charakterze (z wyjątkiem wychowawców trudnej młodzieży). Zyskali jednak ich odmianę. Dziś (1 lipca) wchodzi w życie ustawa z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=315409]DzU nr 97, poz. 800[/link]).

[srodtytul]Rozwiązanie ostateczne[/srodtytul]

Przysługuje ono po ukończeniu 55 lat przez osobę z 30-letnim ogólnym stażem, w tym 20 latami pracy nauczycielskiej. Nabędzie je, jeśli rozstanie się z oświatą definitywnie. Od 2015 r. wymagania co do wieku będą rosnąć (zob. ramka).

Szacuje się, że do świadczeń będzie uprawnionych 380 – 400 tys. osób, ale skorzysta znacznie mniej.

Świadczenie kompensacyjne pozwoli uniknąć bezrobocia starszym nauczycielom, którzy nie będą mogli dalej uczyć z powodu pogarszającego się stanu zdrowia, likwidacji placówki, w której są zatrudnieni, braku pracy wynikłego z malejącej liczby dzieci.

– Nowy system liczenia emerytur preferuje długi staż, więc można się spodziewać, że nie będą chcieli szybko odchodzić z pracy – uważa Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Świadczenie będzie liczone tak samo jak emerytury pomostowe – jako iloraz zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego oraz średniego dalszego trwania życia dla osób w wieku 60 lat. Nie będzie mogło być niższe niż minimalna emerytura (obecnie 675,10 zł). Jego waloryzacja nastąpi na ogólnych zasadach. Dorobić będzie można do niego tak jak do wcześniejszej emerytury (czyli w zależności od wysokości przychodów będzie zwiększane lub zmniejszane). Z jednym wyjątkiem: zostanie zawieszone bez względu na przychód, jeśli zainteresowany podejmie pracę w oświacie.

– Taki zakaz jest krzywdzący, bo wprowadzono go tylko dla tej grupy zawodowej. Konstrukcja świadczenia nie jest też do końca przemyślana z punktu widzenia systemu oświaty. Po ostatnich zmianach programowych w wielu szkołach będzie po kilka godzin z danego przedmiotu i wtedy przyjęcie emeryta byłoby dobrym rozwiązaniem. Tymczasem przechodzących na świadczenia kompensacyjne pozbawia się możliwości takiego dorabiania. Spowoduje to, że przejście na to świadczenie będzie ostatecznością – uważa Halina Kurpińska z NSZZ „Solidarność”.

Specjalną pomostówkę zainteresowany będzie pobierać do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Potem przejdzie na zwykłą emeryturę. Kto pójdzie na świadczenie kompensacyjne, ten nie skorzysta z rekompensaty (czyli zwiększenia kapitału początkowego z tytułu pracy w szczególnych warunkach).

[srodtytul]Mniej uprawnionych[/srodtytul]

Na świadczenie mogą liczyć nauczyciele zatrudnieni w szkołach o uprawnieniach szkół publicznych, określonych publicznych i niepublicznych placówkach oświatowych oraz przedszkolach. Uprawnionych będzie mniej niż do dotychczasowej emerytury z art. 88 Karty nauczyciela. Nie będzie przysługiwać np. nauczycielom zatrudnionym w administracji samorządowej, kuratoriach, okręgowych i centralnej komisjach egzaminacyjnych. Poza tym owe 20 lat pracy w oświacie będzie liczone ściśle, tzn. praca musi być wykonywana na co najmniej pół etatu, z odliczeniem okresów, w których faktycznie nie była świadczona, np. przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Świadczeniobiorca będzie mieć podobne prawa z KN jak emeryt. Jeśli ma służbowe mieszkanie, to zachowa do niego prawo. Przechodząc na świadczenie, dostanie odprawę emerytalną i zachowa prawo do odpisów na fundusz socjalny.

[ramka][b]Warunki otrzymania świadczenia[/b]

- staż wynoszący 30 lat, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć

- rozwiązanie stosunku pracy

- ukończenie: 55 lat – w latach 2009 – 2014

55 lat (kobieta) i 56 lat (mężczyzna) – w latach 2015 – 2016

55 lat (kobieta) i 57 lat (mężczyzna) – w latach 2017 – 2018

55 lat (kobieta) i 58 lat (mężczyzna) – w latach 2019 – 2020

55 lat (kobieta) i 59 lat (mężczyzna) – w latach 2021 – 2022

55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna) – w latach 2023 – 2024

56 lat (kobieta) i 61 lat (mężczyzna) – w latach 2025 – 2026

57 lat (kobieta) i 62 lat (mężczyzna) – w latach 2027 – 2028

58 lat (kobieta) i 63 lat (mężczyzna) – w latach 2029 – 2030

59 lat (kobieta) i 64 lat (mężczyzna) – w latach 2031 – 2032[/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=m.januszewska@rp.pl]m.januszewska@rp.pl[/mail][/i]

Nauczyciele nie mają prawa do emerytur pomostowych, bo w nowych przepisach ich praca nie została zaliczona do prac o szczególnym charakterze (z wyjątkiem wychowawców trudnej młodzieży). Zyskali jednak ich odmianę. Dziś (1 lipca) wchodzi w życie ustawa z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=315409]DzU nr 97, poz. 800[/link]).

[srodtytul]Rozwiązanie ostateczne[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr